Największe badanie czytelników powstało w Poznaniu! Sprawdź wyniki!

2022-05-30 11:14
Warto czytać książki.
Autor: pixabay

Prawie 14 tysięcy internautów wzięło udział w V edycji badania „Czytelnicy w sieci”, zorganizowanym przez Lubimyczytać.pl we współpracy z Polską Izbą Książki. Największa taka ankieta w skali kraju została przeprowadzona między 1 a 14 kwietnia. Jej wyniki pokazują m. in. jak dużo książek czytamy i skąd je pozyskujemy, a także czy i jak korzystamy z małych, lokalnych księgarń.

Nad merytoryczną stroną badania czuwa jego wieloletni opiekun, dr Paweł Kuczyński, socjolog z warszawskiego Collegium Civitas. Pytania są układane wspólnie, a wiele z nich proponują nam czytelnicy i czytelniczki. W badaniu "Czytelnicy w sieci" wzięły udział głównie kobiety (aż 78%). Ankietowani to najczęściej osoby w przedziale wiekowym 25 - 34 lata. Średnio co drugi respondent ma wyższe wykształcenie, a co trzeci - jest mieszkańcem dużego miasta.

Kim są ankietowani? W badaniu „Czytelnicy w sieci” wzięły udział głównie kobiety (aż 78%). Ankietowani to najczęściej osoby w przedziale wiekowym 25 - 34 lata. Średnio co drugi respondent ma wyższe wykształcenie, a co trzeci - jest mieszkańcem dużego miasta.

Co badanie mówi o czytelnikach i czytelniczkach w 2022 roku? Wyniki wskazują, że wybierając książkę, czytelnicy najczęściej kierują się własnymi zainteresowaniami. Sama lektura nie wystarcza ankietowanym, którzy lubią dyskutować o przeczytanych pozycjach. Na rozmówców respondenci najchętniej wybierają najbliższych: przyjaciół, rodzinę, a dopiero na trzecim miejscu znajomych z pracy. Najrzadziej na partnerów do rozmowy typowani są księgarze.

Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych PRESTIGE 2022 w Lesznie

Ile czytamy? Najczęściej czytamy dwie - cztery książki miesięcznie. Tylko 3% badanych czytelników zadeklarowało, że nie przeczytało żadnej lektury w ciągu ostatniego roku. Co czwarty ankietowany w ciągu 12 miesięcy przeczytał między 21 a 50 książek. To daje wynik między 1,75 a 4,1 przeczytanej książki w skali miesiąca.

Książki drukowane badani kupowali najczęściej w księgarni internetowej (tę odpowiedź zaznaczyło ponad 58% ankietowanych). 49% badanych z kolei - w sieciowej księgarni stacjonarnej, takiej jak np. Empik czy Świat Książki. Ponad 43% - lektury czerpało z biblioteki.

Jeśli już ankietowani odwiedzali stacjonarne księgarnie niesieciowe, to najczęściej jedną lub dwie różne księgarnie w skali roku. Najczęściej badani odwiedzają je kilka razy rocznie (ponad 48% respondentów). Aż ponad 22% nie jest w stanie określić jak często, a wizyty raz bądź dwa razy w miesiącu deklaruje prawie 17%. Najmniej, bo tylko niecałe 4% badanych odwiedza je raz w tygodniu lub częściej. Tylko raz w roku - ponad 7%.

Najwięcej ankietowanych, bo aż 22 % zadeklarowało, że na książki drukowane inne niż podręczniki w ciągu ostatnich 12 miesięcy wydało od 301 do 500 zł. To daje kwotę między 25 a 41 zł miesięcznie. Taką sumę wydaje co piąty przebadany czytelnik. Powyżej 1000 zł w skali roku za lektury zapłaciło 13% badanych. Najmniej – bo tylko nieco ponad 6% badanych przyznało, że na książki nie wydało ani złotówki.

Inaczej jest w przypadku e-booków. Ponad połowa - ponad 53% ankietowanych - nie wydała ani złotówki na zakup lub/i wypożyczenie ich w ciągu ostatniego roku. Co piąty badany przeznaczył na nie do 150 zł (co daje kwotę 12,5 zł miesięcznie), tylko nieco ponad 1 % - powyżej 1000 zł.

Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w przypadku audiobooków. Aż ponad 73% respondentów nie wydało na nie ani złotówki. Powyżej 15% na wypożyczenie lub/i ich zakup przeznaczyło do 150 zł. Najmniej – 0,28% odpowiadających wydało powyżej 1000 zł na audiobooki.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE