art1-eska

i

Autor: pexels

ESKA - RAZEM PRZECIW DEPRESJI

 „My uczniowie, niezależnie od szkoły, w jakiej jesteśmy, chcemy wiedzieć, jak radzić sobie emocjami i zapobiegać kryzysom, zanim się pojawią”

2024-03-05 8:37

Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost zachowań samobójczych wśród młodych osób. W 2021 roku 1496 dzieci i nastolatków poniżej 18. roku życia podjęło próbę samobójczą, aż 127 z tych prób zakończyło się śmiercią.

W stosunku do 2020 roku jest to wzrost odpowiednio o 77 proc. zachowań samobójczych oraz o 19 proc. śmierci samobójczych - takie alarmujące dane można znaleźć w wydanej w 2022 roku książce podejmującej temat samouszkodzeń wśród nastolatków. W tym samym roku na swoje życie targnęło się 2031 osób poniżej 18. roku życia, a 150 z tych prób zakończyło się śmiercią. Liczba przypadków prób samobójczych dzieci i młodzieży w roku 2023 ponownie wzrosła i wyniosła 2139, a śmiercią zakończyło się 146 przypadków. Aż w 8 województwach zanotowano wzrost względem 2022 roku.

Forum Przeciw Depresji informuje, że w Polsce na depresję cierpi około 1,5 mln osób, czyli tyle, ile zamieszkuje naszą stolicę. Szacuje się, że zaburzenia depresyjne dotyczą od 10 od 15 procent młodzieży, a obniżony nastrój i inne objawy depresyjne można stwierdzić u co trzeciego nastolatka.

Samopoczucie, kondycja psychiczna i podejmowane w życiu działania; te rozwojowe, jak i te najbardziej ryzykowne, niebezpieczne, są wynikiem interakcji wielu czynników – biologicznych, rodzinnych czy społeczno-kulturowych. Uczniowie, młodzież, dzieci nie są zadowoleni ze swojego życia. Badanie jakości życia dzieci i młodzieży zlecone przez Rzecznika Praw Dziecka nie napawa optymizmem, a wręcz smuci. Jedna trzecia badanych określa swoje samopoczucie jako tak złe, że nie mają ochoty nic robić, odczuwają smutek i mają wszystkiego dość.

Każdy z nas inaczej adaptuje się do różnych wydarzeń; radzi sobie z nimi lepiej lub gorzej; ze względu na swoje geny, środowisko, historię rodzinną lub relacje, ma różne możliwości poradzenia sobie z daną sytuacją. Często dzieje się tak, że z kryzysami trudno nam sobie poradzić bez pomocy kogoś z zewnątrz; czasami wystarczy wsparcie rodziny, rozmowa z przyjacielem, a coraz częściej korzystamy z pomocy specjalisty – psychologa, psychoterapeuty, psychiatry – osób, które posiadają wiedzę i kwalifikacje, aby pomagać w rozwiązywaniu kryzysów emocjonalnych. Rodzina, szkoła i przyjaciele odgrywają kluczową rolę w procesie radzenia sobie z depresją. Otwarta komunikacja, empatia oraz dostęp do profesjonalnej pomocy są istotne dla wspierania młodych osób. Wprowadzenie edukacji dotyczącej zdrowia psychicznego do programów szkolnych może pomóc w zwiększeniu świadomości i eliminowaniu stygmatyzowania związanego z problemami psychicznymi. Wspieranie dostępu do specjalistycznej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej jest kluczowe. Młodzież powinna mieć łatwy dostęp do profesjonalnego wsparcia w trudnych chwilach. Depresja wśród młodzieży to poważny problem społeczny, który wymaga kompleksowego podejścia. Poprzez zrozumienie czynników ryzyka, wsparcie ze strony społeczności oraz edukację, możemy pomóc młodym ludziom radzić sobie z tym wyzwaniem i dążyć do zdrowego życia psychicznego.

Centrum Pomocy i Wsparcia Rodziny w Luboniu oferuje wsparcie i pomoc dla osób zmagających się z różnymi trudnościami. Proponujemy konsultacje dla osób uzależnionych i współuzależnionych, Dorosłych Dzieci Alkoholików pochodzących z rodzin gdzie występował lub występuje problem uzależnienia, przemocy. Oferujemy konsultacje indywidualne oraz wsparcie grupowe i psychoedukację z wymienionego obszaru. Zajęcia adresowane są zarówno do osób dorosłych jak i dzieci oraz nastolatków. W celu zgłoszenia chęci korzystania z którejś z form pomocy prosimy o kontakt z pełnomocnikiem Burmistrza ds. rozwiązywania problemów alkoholowych, Panią Małgorzatą Szajek, pod numerem tel. 663 504 894.