Pełnia księżyca

i

Autor: Unsplash

Zjawisko pogodowe

Mroźny Księżyc na niebie. Każdy może zobaczyć to niezwykłe zjawisko!

2023-11-28 9:12

Od poniedziałku 27 listopada Księżyc jest w pełni. Jednak tym razem można zauważyć jeszcze jedną cechę, która zazwyczaj nie występuje podczas klasycznej pełni. Zjawisko to potrwa kilka dni i jest oznaką, że nieuchronnie zbliża się zima.

Niezwykła pełnia nazywana Mroźnym Księżycem lub Księżycem Bobrów

Listopadowa pełnia Księżyca trwa od poniedziałku 27 listopada. Zjawisko to powtarza się co 28 dni, ale tym razem w Polsce może wypaść wyjątkowo spektakularnie, ponieważ Księżyc może być szczególnie duży! 

Mroźny Księżyc we wtorek 28 listopada

Co prawda najlepszym momentem do obserwowania tego zjawiska był poniedziałek, kiedy tarcza widoczna była w niemal 100 procentach. Jednak we wtorek 28 listopada, także będzie można zaobserwować Mroźny Księżyc. 

Ostatnim, ale równie dobrym czasem na podziwianie pełni Mroźnego Księżyca będzie noc z wtorku na środę. Ziemski satelita nabierze odrobinę cienia, ale nadal jego tarcza pozostanie widoczna w 99 proc. Księżyc znajdzie się też w odległości 388 125 km od Ziemi. To bliżej niż poprzedniej nocy, ale i o kilka tysięcy kilometrów bliżej niż średni dystans. Oczekiwać jego wschodu możemy około 15.40 i zabawi on na naszym niebie aż do środowego poranka. Moment górowania osiągnąć powinien około północy - czytamy w serwisie tech.wp.pl.

Co prawda nie w nocy, ale wieczorem można podziwiać Świąteczny Jarmark na MTP. Zobaczcie nasze nastrojowe zdjęcia!

Pełnia Truskawkowego Księżyca