Słońce

i

Autor: Canva zdjęcie ilustracyjne

Astronomia

Możliwe rozbłyski słoneczne. Mogą one powodować zakłócenia radiowe

Słońce nie jest spokojną kulą ognia. Na tej rozgrzanej kuli plazmy dochodzi do wybuchów i rozbłysków spowodowanych wysoką temperaturą, wpływami grawitacyjnymi, oraz promieniowaniem. W niedzielę, 16 lipca Instytut Geofizyki Stosowanej w Moskwie zarejestrował trzy rozbłyski, z których jeden spowodował zakłócenia radiowe. Takie rozbłyski mogą wystąpić także w poniedziałek, 17 lipca.

Ostrzeżenie przed rozbłyskami na Słońcu

Rozbłyski na Słońcu, naszej jedynej gwieździe w układzie były, są i będą. W niedzielę, 16 lipca doszło do takiego rozbłysku, jak poinformował na swojej stronie internetowej Instytut Geofizyki Stosowanej w Moskwie. Taką prognozę wydają też na poniedziałek, 17 lipca. Mogą to być rozbłyski klasy X, które niekiedy powodują zakłócenia radiowe na krótkich falach. Już w 16 lipca zaobserwowano jeden tak silny rozbłysk.

Czym są rozbłyski słoneczne?

Rozbłyski słoneczne towarzyszą burzom magnetycznym. W ich trakcie w przestrzeń kosmiczną wyrzucane są ogromne ilości promieniowania elektromagnetycznego. To one spowodowało chociażby, że Merkury nie ma rozbudowanej atmosfery. Ponadto co jakiś czas, bardziej lub mniej powoduje problemy także na Ziemi.

Jakie szkody mogą spowodować na Ziemi rozbłyski słoneczne?

Zazwyczaj nie odczuwamy faktu rozbłysków na Słońcu. Czasem powodują one spektakl na niebie, w postaci zorzy polarnej. Aktywność słoneczna wzrasta. I choć obecny cykl pierwotnie miał być równie słabym, jak poprzedni, to zorze polarne widoczne chociażby w Poznaniu są ostatnio częste. Apogeum tego cyklu ma nastąpić w lipcu 2025 roku. Im ta aktywność większa, tym bardziej niebezpieczna i poza barwnymi nocnymi zorzami, mogą zdarzyć się uszkodzenia satelitów, zakłócenia w sieciach komórkowych, a nawet tak, jak w 1859, czy 1987 roku uszkodzenia linii telegraficznych, czy linii wysokiego napięcia.

Czym jest zorza polarna?