zorza

i

Autor: Noel Bauza

Pogoda

Zorza polarna widziana z Poznania. Niezwykłe i rzadkie zjawisko na niebie w tej części Świata

Zorza polarna to niezwykle spektakularne zjawisko, pojawiające się na nocnym niebie. Zazwyczaj jednak sięga koła podbiegunowego, stąd najczęściej w Europie można ją zobaczyć w północnych częściach Norwegii, Szwecji, Finlandii, czy na Islandii. Czasami zdarza się jednak, że pojawia się także na polskim wybrzeżu. Ta z nocy z 23 na 24 marca dotarła aż do okolic Poznania. Dlaczego? O tym w artykule.

Zorza polarna - jak powstaje?

Zorza polarna to niezwykle spektakularne zjawisko. Jak ono powstaje? Zorze polarne powstają w wyniku burz słonecznych i wyrzutów fal elektromagnetycznych w stronę Merkurego, Wenus i Ziemi. Jeśli taka fala zderzy się z polem magnetycznym ziemskim, dochodzi wtedy do takiego spektakularnego tańca kolorów na nocnym niebie.

Zorze polarne mogą stanowić niebezpieczeństwo

Z pozoru piękne zjawisko, jakim jest zorza polarna, jednak dla funkcjonowania naszej cywilizacji może być niezwykle niebezpieczne. Dlaczego? Jeżeli wyrzut energii elektromagnetycznej ze Słońca w kierunku Ziemi jest za duże, może to powodować uszkodzenia satelitów, co może prowadzić do zakłóceń w nawigacji, nadawania sygnału telewizyjnego, radiowego, a także internetowego. W dodatku, jeśli taka fala przedostanie się do Ziemi, może spowodować przeciążenia stacji transformatorowych, a my możemy zostać bez prądu.

Zorza polarna nad Poznaniem

To niezwykle piękne zjawisko niezwykle rzadko pojawia się w Polsce, a jeżeli się pojawia, to mogą je jedynie oglądać najczęściej mieszkańcy północy Polski, Helu, Słupska, czy Trójmiasta. Jeszcze rzadziej zorza jest widoczna w centralnej Polsce. W nocy z 23 na 24 marca była widziana nawet z Poznania, co uchwycili między innymi poznańscy Łowcy Burz.