Manul Magellan

i

Autor: Remigiusz Koziński/ ZOO Poznań

ZOO

Magellan - zdobywca "Pucharu Świata Manuli" - ma swoje 5 minut! Poznański celebryta kolejny raz sprawił, że jest o nim głośno

Manul Magellan z Poznania pogromił konkurencję i zdobył tytuł najważniejszego oraz najpiękniejszego manula na świecie w 2023 roku. Kiedyś uciekł z zoo, dzisiaj ponownie cieszy się sławą. Z tej okazji wybraliśmy się do poznańskiego zoo, by zobaczyć mistrza i porozmawiać z pracownikami ogrodu o wyjątkowości tych zwierząt.

Jak informowaliśmy, w plebiscycie organizowanym przez profil DailyMantle na portalu X (dawniej Twitter), we wtorek 12 grudnia, po zaciętej walce, wybrano najpiękniejszego przedstawiciela gatunku - manul stepowy z rodziny kotowatych. Jednym z kandydatów podczas głosowania był mieszkaniec poznańskiego zoo – Magellan, który okazał się bezkonkurencyjny i wygrał to starcie, zdobywając "Puchar Świata Manuli". Dodajmy, że nagroda i tytuł jest całkowicie wirtualna i ma tylko symboliczne znaczenie.

Poznajcie najpiękniejszego manula na świecie. Co na temat Magellana zdradzili nam pracownicy poznańskiego zoo?

Wybraliśmy się do poznańskiego zoo przy ulicy Krańcowej, gdzie wiele cennych informacji na temat Magellana i zwierząt z tego gatunku, przekazał nam pan pan Remigiusz Koziński, kierownik Działu Edukacji i Wolontariatu, w poznańskim ZOO.

- Manule mają duże grono wielbicielek i wielbicieli, myślę że to jest świetne. Ogród zoologiczny powinien temu służyć że w momencie, gdy mówi się o danych gatunkach bardziej lub z różnych przyczyn wymyślanych przez ludzi, które generują popularność, to po to jesteśmy, by opowiadać o zwierzętach i naszych podopiecznych – wyjaśnił nam Pan Remigiusz.

Niezwykły świat manuli: odporne na zimno, mają niezwykłe oczy i są wyjątkowo cierpliwe!

- Cieszę się z tego rankingu, bo jest to świetna okazja do tego, by powiedzieć że są takie koty jak manule, że są niezwykłe, że mają źrenice, które w odróżnieniu od naszych domowych kotów czy tygrysów, zwężają się koncentrycznie, a więc w taki sposób że nie mamy tej „szparki”, jak u naszych domowych kotów. Tym samym u manuli źrenica zwęża się do „małej szpileczki”, jak ludzka źrenica - opowiada nam pracownik ZOO.

Jednak to nie wszystkie ciekawostki o manulach. Jak się okazuje, zwierzęta te są bardzo cierpliwe, dzięki temu są doskonałymi łowcami. - Kolor futra, cętki, niezwykła cierpliwość podczas polowania (polują z zasadzki), czekają aż zdobycz pojawi się w ich zasięgu. Tym samym nie są wytrawnymi sprinterami. Chodzi o to, żeby zdobycz upolować w dwóch susach. Mało tego! Potrafią tkwić jak kamień przez godzinę lub dwie na ogromnym mrozie, w kompletnym bezruchu - zdradził nam Remigiusz Koziński, kierownik Działu Edukacji i Wolontariatu.

Manule mogą pochwalić się najbardziej gęstym futrem, ze wszystkich kotów żyjących na ziemi!

- Manule są bardzo odporne na zimno, mają prawdopodobnie najbardziej gęste futro ze wszystkich kotów żyjących na ziemi. Liczba włosów na centymetr kwadratowy jest największa! Nie dziwi więc fakt, że zwierzę przystosowane jest do bardzo surowego, zimnego i suchego klimatu - wyjaśnia nam pracownik ZOO.

Czy zgadzacie się z faktem, że manula można nazwać "brzydkouchym"? My byśmy nigdy tak nie powiedzieli! Zwierzęta te są naprawdę urocze i piękne, jednak ich nazwa, odnosi się od takiego określenia. - Nazwa manuli 'otocolobus manul’, jest to termin łaciński, który oznacza „brzydkouche”, ponieważ ich uszy wydają się krótsze. Małżowiny uszne są mniejsze niż u udomowionych kotów, są zaokrąglone, co w połączeniu z grubym futrem na głowie sprawa, że prawie ich nie widać - podsumowuje Remigiusz Koziński, kierownik Działu Edukacji i Wolontariatu.

Zainteresowaliśmy Was życiem manuli? Na stronie poznańskiego zoo można przeczytać znacznie więcej o tym gatunku zwierząt. Wypatrujcie również u nas artykułów o Magellanie, bo z pewnością ich nie zabranie.

Nowi mieszkańcy Orientarium Zoo Łódź