Książkomaty w Poznaniu. Wiadomo, kiedy powstaną i ile ich będzie

2021-09-05 12:34
Książkomat Biblioteki Głównej Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie
Autor: Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu Książkomat Biblioteki Głównej Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie

Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu chce jesienią zainstalować na peryferyjnych osiedlach 11 tzw. książkomatów. Instytucja pracuje również nad aplikacją, która ma pomóc czytelnikom w wyborze odpowiedniej dla nich lektury.

Poznański magistrat poinformował, że dzięki książkomatom będzie można zarówno zwrócić, jak i wypożyczyć zamówione wcześniej publikacje, a także wybrać przygotowane przez bibliotekarzy książki znajdujące się w szufladach urządzenia.

Jak będą działać książkomaty w Poznaniu?

Mieszkańcy będą mogli zamawiać książki poprzez internetowe konto czytelnika Biblioteki Raczyńskich.

- Gdy zamówienie będzie gotowe, zostaniemy poinformowani. Następnie należy udać się do książkomatu i odebrać je przy użyciu karty bibliotecznej, a skrzynka otworzy się automatycznie – opisano w komunikacie.

Gdzie powstaną książkomaty?

Książkomaty mają stanąć w miejscach z utrudnionym dostępem do infrastruktury kulturalnej, a jednocześnie uczęszczanych przez mieszkańców, np. obok supermarketów. Biblioteka Raczyńskich współpracuje w tej sprawie z kilkoma sieciami handlowymi. Dyrektor Biblioteki Raczyńskich Anna Gruszecka liczy, że dzięki pomysłowi uda się trafić do nowych czytelników, którzy przy okazji np. zakupów będą zaopatrywać się w książki.

- Wybierając lokalizację książkomatów, słuchaliśmy opinii mieszkańców, rad osiedli, szukaliśmy też przestrzeni, która będzie łatwo dostępna i bezpieczna. Są to zatem także pętle tramwajowe czy szkoły. Książkomaty staną między innymi na Chartowie, Górczynie, Ratajach, w Antoninku i innych rejonach Poznania. W planach jest, aby powstało 11 urządzeń – opisała Gruszecka.

Książkomaty w Poznaniu - aplikacja do obsługi

Biblioteka Raczyńskich testuje też aplikację, która ma pomóc w wyborze książek najlepiej dopasowanych do preferencji poszczególnych czytelników.

Gruszecka opisała, że aplikacja będzie miała dwa moduły.

- Pierwszy z nich, przeznaczony dla bibliotekarzy, pomoże szybciej i skuteczniej wybierać książki, które uzupełnią nasze bogate zbiory, +wyśledzi+ dla nas kolejne tomy serii cenionych przez czytelników, nowości i wznowienia z wielu wydawnictw. Moduł drugi będzie podpowiadał czytelnikom tytuły, po które warto sięgnąć - wskazała.

Przy realizacji projektu "Sztuczna inteligencja w służbie książki" Biblioteka Raczyńskich korzysta z dofinansowania kwotą ponad 333 tys. euro przyznaną w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. (PAP)

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE