Kleszcze

i

Autor: Materiały prasowe UPP

Kleszcze bardziej niebezpieczne, niż sądziliśmy. Już ich larwy przenoszą choroby

2021-08-18 10:50

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że kleszcze są niebezpieczne. Świadomość co do tego, że ich ugryzienie przenosi bardzo poważne choroby wzrosła w ostatnich latach. Tym insektom przyglądają się uważnie naukowcy z Poznania. Okazuje się, że nawet ich larwy mogą być niebezpieczne!

Wybierając się na wycieczkę do lasu, zawsze trzeba pamiętać, by dokładnie obejrzeć swoje ciało po powrocie. Można nawet nie zauważyć momentu, gdy kleszcz się wbije! Co więcej, populacja tych insektów jest coraz większa. Kleszcza można przynieść nawet z parku!

Szczególnie zagrożone są psy, które buszują w wysokiej trawie. W niej również mogą być kleszcze. A te przenoszą groźne choroby. Dokładniej przyglądają się im naukowcy z Poznania.

ESKA XD #029 - ELIF, TANIEC Z GWIAZDAMI, SEKRETY TOUR DE POLOGNE

Informują naukowcy.

Gwara - Sprawdź, czy zrozumiesz, co do Ciebie mówią w innych regionach Polski

Pytanie 1 z 12
Jeżeli ktoś zaproponuje Ci na Warmii i Mazurach "anielskie ruchańce" to znaczy, że...

Już nawet larwy kleszczy są niebezpieczne

Babeszjoza to choroba wywoływana przez pierwotniaka z rodzaju Babesia. Atakuje czerwone krwinki, wątrobę i nerki. Wbrew powszechnej świadomości, nie jest to choroba, tylko zwierząt, niektóre gatunki mogą atakować również ludzi. Za nosiciela Babesia dotychczas uznawano kleszcza łąkowego.

Właśnie jemu przyjrzeli się naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza wraz z Instytutem Dendrologii PAN oraz University of Berkley. Badania były prowadzone na terenie Leśnych Zakładów Doświadczalnych UPP (Murowana Goślina i Siemianice oba zlokalizowane w Wielkopolsce) i parków miejskich miasta Poznania.

Przebadaliśmy 1598 kleszczy pospolitych na obecność pierwotniaków Babesia. W kleszczach z Wielkopolski były obecne następujące gatunki z rodzaju Babesia: B. canis, B. divergens, B. venatorum, gatunki te są groźne dla psów i mogą być groźne dla ludzi.

Mówi dr inż. Anna Wierzbicka z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP.

Co to znaczy? Że kleszcze pospolite także mogą przenosić babeszjozę, która zagraża zarówno psom, jak i ludziom. To także bardzo ważna informacja dla właścicieli czworonogów.

Tereny rekreacyjne miasta Poznania są terenem występowania groźnej, szczególnie dla psów, choroby. Odsetek zarażonych kleszczy jest wyższy niż notowany w innych częściach kraju. Właściciele psów i weterynarze powinni brać to pod uwagę w planowaniu ochrony psów, jak i diagnostyce ich chorób.