Marta Kwiatek z POLREGIO

i

Autor: YouTube/POLREGIO

MIESZKAŃCY

Jedyna w Polsce kobieta na tym stanowisku. Związana jest z Poznaniem! Kim jest Marta Kwiatek? [FILM]

2024-03-07 12:59

POLREGIO chwali się swoimi pracowniczkami. W serii minireportaży pt. „Kobieca strona kolei” spółka ukazuje kobiety, które "napędzają kolejowy potencjał organizacji". Jeden z odcinków poświęcono Marcie Kwiatek, która - choć pochodzi z Wrocławia - obecnie mieszka w Swarzędzu, a pracuje w Poznaniu.

Marta Kwiatek z POLREGIO - jedyna kobieta w Polsce, która poza licencją maszynisty ma również uprawnienia instruktorskie

- Co czwarty pracownik POLREGIO to kobieta, a liczba Pań w naszej organizacji stale rośnie - chwali się spółka i zaprasza na serię minireportaży pt. "Kobieca strona kolei" o swoich pracowniczkach.

Pierwszy z filmów opowiada historię Marty Kwiatek. Choć pochodzi z Wrocławia, od lat związana jest z Wielkopolską. Obecnie mieszka w Swarzędzu, a pracuje w Poznaniu. Kwiatek jest maszynistką i jako jedyna kobieta w Polsce posiada także uprawnienia instruktorskie, dzięki którym szkoli do zawodu kandydatów na maszynistki i maszynistów.

Kwiatek opowiada, że najlepszym dniem w jej życiu był ten, gdy po raz pierwszy jako pełnoprawna maszynistka doprowadziła pociąg do stacji końcowej. - To był dzień pełen stresów, emocji - wspomina. Pierwszy kontakt z zawodem maszynisty miała podczas studiów. - Na czwartym roku miałyśmy z koleżanką takie praktyki, które właśnie polegały na odbyciu kilku jazd w charakterze obserwatora, w kabinie maszynisty. Już wtedy stwierdziłam - super zawód, ciekawy i interesujący. Fajnie byłoby to robić - wspomina Marta Kwiatek na nagraniu POLREGIO. Ówczesny przepisy na to jednak nie pozwalały, kobiety nie mogły pracować w charakterze maszynisty. Zaczęła pracę na kolei, ale w biurze, starając się jednak nieustannie o zgodę dyrektora na skierowanie na kurs maszynisty. Dopięła swego i na tym się nie zatrzymała. Obecnie szkoli przyszłych maszynistów, jako jedyna kobieta w Polsce!

- Więcej kobiet na kolei to przede wszystkim obalanie stereotypów i zmiana postrzegania roli kobiety w zawodach, które do tej pory uznawane były za typowo męskie - podkreśla Kwiatek. Dodaje, że ma jedno zawodowe marzenie. - Doprowadzić ostatni pociąg do stacji emerytura, bezpiecznie - wyjawia.

Dworzec Główny w Poznaniu dawniej na zdjęciach i pocztówkach. Zobaczcie naszą galerię!