Policja zatrzymała ponad 600 aktywistów, który trzeci tydzień próbują blokować autostradę

i

Autor: pixabay.com/reportyorym zdjęcie ilustracyjne

ŚWIAT

Holandia. Policja zatrzymała ponad 600 aktywistów, którzy trzeci tydzień próbują blokować autostradę

2023-09-30 18:43

Holenderska policja zatrzymała w sobotę przeszło 600 aktywistów klimatycznych z Holandii i Niemiec, którzy blokowali autostradę A12 w Hadze. Funkcjonariusze użyli armatki wodnej. To już trzeci tydzień blokad ruchliwej arterii Hagi.

Aktywiści klimatyczni z Holandii i Niemiec blokują autostradę A12 w Hadze. Interweniowała policja

Aktywiści organizacji Extinction Rebellion domagają się od holenderskiego rządu rezygnacji z eksploatacji paliw kopalnych.

Tym razem holenderscy działacze zostali wsparci przez około 100 aktywistów Letzte Generation, radykalnej grupy klimatycznej z Niemiec, którzy od miesięcy paraliżują niemieckie miasta. Organizacja zasłynęła nie tylko blokadami dróg, ale również niszczeniem dział sztuki; w ostatnią niedzielę jej działacze próbowali zakłócić maraton berliński.

Około południa holenderscy i niemieccy zwolennicy obu organizacji podjęli próbę zablokowania ruchliwej arterii miasta. Jak podaje agencja prasowa ANP Niemcy próbowali się przyklejać do asfaltu, co zostało jednak uniemożliwione przez funkcjonariuszy. Ostatecznie policja użyła armatki wodnej i po dwóch godzinach odblokowała autostradę.

W sierpniu aktywiści z Greenpeace przywiązali się do szybu kopalni Bielszowice. Był to protest przeciwko zatruwaniu wód.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE