Rogal świętomarciński: wartości odżywcze. Jak go zrobić?

i

Autor: Thinkstockphotos.com Rogal świętomarciński: wartości odżywcze. Jak go zrobić?

Gdzie można kupić oryginalne rogale świętomarcińskie? Oto sprzedawcy z certyfikatami!

2022-11-03 13:22

Jak co roku tak również i w 2022 roku ogłoszona została lista miejsc w których kupić można oryginalny rogal świętomarciński. Poznaliśmy pełną listę sprzedawców z certyfikatami. Pamiętajcie! W tych miejscach kupimy oryginalne rogale i tylko te miejsca mają prawo handlować słodkimi przysmakami, którymi zajadać się będziemy w najbliższych dniach.

Rogal świętomarciński to rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w Poznaniu i niektórych innych częściach Wielkopolski z okazji Dnia Świętego Marcina (11 listopada). Rogale świętomarcińskie są głównym wypiekiem podczas obchodów dnia ulicy Święty Marcin w Poznaniu. 

Gdzie można kupić rogale świętomarcińskie?

Wiele cukierni i piekarni otrzymało certyfikaty, które uprawniają do produkcji oryginalnych rogali. Aby cukiernia mogła używać nazwy „rogale świętomarcińskie”, musi uzyskać certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego, która powstała z inicjatywy Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu, Izby Rzemieślniczej i Urzędu Miasta Poznania.

Certyfikowany rogal świętomarciński jest wypiekany tylko w Poznaniu i w wyznaczonych powiatach Wielkopolski. Wyróżnia go kształt (ciasto zawijane jest w podkowę) i nadające mu charakterystycznego smaku składniki - m.in. ciasto półfrancuskie, biały mak, orzechy, rodzynki, kandyzowane owoce i aromat migdałowy. Waga smakołyku powinna mieścić się w przedziale 150-250 gramów. W galerii znajdziecie listę wszystkich certyfikowanych miejsc w którym kupicie rogala świętomarcińskiego.

Certyfikaty przyznaje Cech Cukierników i Piekarzy w Poznaniu, Izba Rzemieślnicza i Urząd Miasta Poznania.

Specyfikacja rogala świętomarcińskiego

  • ciasto półfrancuskie na bazie margaryny
  • nadzienie wyrabiane z białego maku z cukrem, okruchami ciasta biszkoptowego, masą jajeczną, margaryną, orzechami, rodzynkami, owocami w syropie lub kandyzowanymi (czereśnie, gruszka, skórka pomarańczowa) oraz aromatem migdałowym
  • waga od 150 do 250 gram
  • sposób zawijania ciasta (na kształt podkowy) i nakładania masy makowej (między warstwami ciasta) oraz dekorowanie pomadą i rozdrobnionymi orzechami

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!