komar

i

Autor: Canva zdjęcie ilustracyjne

Świat

Epidemia dengi w Argentynie. Szukają pomocy w Polsce

W Argentynie trwa epidemia dengi. To choroba tropikalna przenoszona przez komary. W związku z tym potrzebne są duże ilości środków odstraszających te owady. Ich jednak brakuje. Zachorowało już 250 tysięcy osób, a zmarło dwustu. Pomoc teraz dosłownie płynie z Polski.

Epidemia dengi w Argentynie

Denga atakuje w Argentynie. Według danych tamtejszego ministerstwa zdrowia, od połowy 2023 roku zachorowało już ćwierć miliona osób. Zmarło 197 chorych, z czego zdecydowana większość tylko w 2024 roku. Sytuację potęguje gorszy dostęp do środków odstraszających owady. Dlaczego?

Czym jest denga?

Denga to tropikalna choroba zakaźna przekazywana przez komary. By zmniejszyć ryzyko zainfekowania należy więc stosować środki do odstraszania komarów i innych owadów. Argentyński rząd już pracuje nad zmianą w przepisach pozwalające na ułatwienie importu tych środków z innych państw, w tym z Polski.

Polska na pomoc Argentynie

Argentyńskie media donoszą, że już wkrótce z Polski do Argentyny trafi ponad 120 tysięcy sztuk środków do odstraszania. Pierwotnie miały one przypłynąć już w piątek, 12 kwietnia, jednak transport się opóźnił. W ostatnim tygodniu na dengę zachorowało 36 tysięcy osób, a 36 zmarło. Nadzieje dają prognozy pogody ze spadkiem temperatur.

Zobaczcie, na co wpłynęła pandemia koronawirusa

Gruźlica powraca. Czy grozi nam epidemia?