Lato

i

Autor: Canva

Pogoda

Eksperymentalna prognoza IMGW na lato 2024 w Poznaniu. Czy będzie upalne?

Choć do lata niespełna pół roku, mamy pełnię zimy, to pewne modele pogodowe są w stanie już przewidywać to, jakie może być lato 2024 w Polsce. Trwające zjawisko El Nino, regularnie wyższa od wieloletniej normy temperatura mogą już wiele dawać modelom pogodowym, które ustalają to, jaka może być pogoda w przyszłości. W sieci pojawiła się eksperymentalna prognoza IMGW.

Czy lato 2024 będzie ciepłe?

Rekordowo ciepły 2023 rok pokazał, jak bardzo powoduje to wahania w pogodzie. Sprawcą zamieszania jest zjawisko El Nino. Zjawisko to potrwa przynajmniej do wiosny, jednak oddziaływanie swoje może mieć przez kolejnych kilka miesięcy, także latem. Może to zwiastować sytuację, w której najbliższe lato będzie deszczowe.

Prognozy na lato 2024

Wstępne prognozy pogody, które sięgają aż do sierpnia 2024 wskazują na to, że każdy kolejny miesiąc będzie cieplejszy i bardziej deszczowy od normy wieloletniej. Oznaczać to może wręcz tropikalne lato z temperaturami powyżej 30 stopni, częstymi burzami i ulewnymi deszczami. Pozytywem jest to, że dzięki temu nie będzie prawdopodobnie suszy.

A jak to wygląda w szczegółach? IMGW opublikowało eksperymentalną prognozę. Według niej, zarówno czerwiec, lipiec, jak i sierpień ma być cieplejszy od normy wieloletniej, jednak opady deszczu mają być w normie, więc nie grozi nam susza.

Czy rok 2024 będzie najcieplejszy w historii?

Naukowcy ogłosili niedawno, że rok 2023 był najcieplejszym rokiem od 120 tysięcy lat. Choć w Polsce nie pobił rekordów z 2019 roku, to nadal był w czołówce najcieplejszych w Polsce. Wszystko wskazuje na to, że taki będzie także 2024, mimo, że początek 2024 roku zapisał się jako jeden z chłodniejszych od kilkunastu lat.

Taki był 2023 rok w pogodzie w Chinach.

Warszawiacy przywitali lato. Wianki nad Wisłą 2023