Dzień Flagi 2023

i

Autor: Aleksander Zieliński/Kancelaria Sejmu

Dzień Flagi

Dziś Dzień Flagi. Co to za święto?

2023-05-02 10:48

To jedno z młodszych świąt państwowych w kraju. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. Tego dnia wielu Polaków decyduje się wywiesić biało-czerwoną na balkonach czy przed swoimi domami. Nie brakuje też wydarzeń i manifestacji patriotycznych, a od kilku lat na Stadionie Narodowym w Warszawie rozgrywany jest finał Pucharu Polski.

Jedno z młodszych świąt państwowych

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Sejm 20 lutego 2004 roku zdecydował, że symbol narodowy, jakim jest flaga, zasługuje na swój dzień w kalendarzu. - Nowelizacja unormowała stan prawny w taki sposób, że używanie flagi narodowej stało się możliwe nie tylko w czasie świąt państwowych i w określonych przepisami sytuacjach, ale w każdej sytuacji przy zachowaniu należytej czci i szacunku. Dzień Flagi to dzień o znaczeniu symbolicznym, przypominający naszą historię i tradycję narodową - możemy przeczytać na stronie Sejmu. Wcześniej obowiązywały ograniczenia wprowadzone jeszcze przez władze PRL, które nie chciały dopuścić do tego, by protesty robotników odbywały się pod barwami narodowymi.

Święto nieruchome

Święto Flagi obchodzone jest zawsze 2 maja. - W przededniu obchodzonej świątecznie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, dzień 2 maja stanowi doskonały moment do wywieszania flagi państwowej - wyjaśnia Sejm. Choć jest świętem państwowym, nie jest dniem wolnym od pracy.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Dziś obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Został on ustanowiony na mocy ustawy z 20 marca 2002 r. w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach. Wydarzenia dla Polaków organizowane są w różnych rejonach świata.

Flaga jako symbol narodowy

Ustawa o godle, barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach państwowych stanowi, że „flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie”. Barwami narodowymi są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Barwy te są odwzorowaniem kolorystyki godła państwowego, który stanowi orzeł biały na czerwonym polu. Zgodnie z zasadami heraldyki pas górny reprezentuje białego orła, a dolny czerwone pole tarczy herbowej.