Dworzec w Pobiedziskach

i

Autor: PKP PLK Dworzec w Pobiedziskach

Dworce w Pobiedziskach i Kobylnicy otwarte po przebudowie

2022-06-03 9:51

Dworce w podpoznańskich Pobiedziskach i Kobylnicy zostały w czwartek otwarte po przebudowie. Historyczne budynki zyskały nowe rozwiązania, zwiększające m.in. dostępność oraz bezpieczeństwo. Prace prowadzono z poszanowaniem historycznego charakteru budynków.

Dworce w Kobylnicy i Pobiedziskach to obiekty historyczne, które były modernizowane w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Przebudowy dworców w Pobiedziskach (z 1872 roku) oraz w Kobylnicy (z 1914 roku) trwały prawie dwa lata.

Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel zaznaczył, że otwarcie dworców w Pobiedziskach i Kobylnicy to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei.

„Mieszkańcy kolejnych miejscowości w województwie wielkopolskim zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowane budynki historycznych dworców staną się wizytówkami obydwu miejscowości, centrami lokalnych społeczności oraz ułatwią pasażerom podróżowanie koleją. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców” – wskazał.

Członek zarządu PKP S.A. Ireneusz Maślany przypomniał, że rok temu otwarto dla podróżnych dwa nowe dworce w Pobiedziskach Letnisku i Biskupicach Wielkopolskich, które zostały wybudowane w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!

W ramach przebudowy dworca w Pobiedziskach renowację przeszła elewacja budynku wraz z ceglanymi detalami architektonicznymi oraz oliwkowo-zielona, odtworzona na wzór historycznej, stolarka okienna i drzwiowa. Na elewacji dworca pojawiły się również nowe podświetlane szyldy z nazwą stacji, napis dworzec kolejowy oraz oprawy oświetleniowe, które nocą światłem podkreślają bryłę obiektu.

Znajdująca się wewnątrz budynku przestrzeń obsługi podróżnych składa się z nowocześnie urządzonej poczekalni. W jej bezpośrednim sąsiedztwie znalazło się pomieszczenie kasy biletowej oraz toalety. Pozostałą powierzchnię na parterze i piętrze wynajął samorząd, który planuje tam otworzyć bibliotekę.

W Kobylnicy natomiast renowację przeszła elewacja budynku wraz z detalami architektonicznymi. Odzyskała ona jasny kolor, który pasuje do odtworzonej na wzór historycznej zielonej stolarki okiennej i drzwiowej, oraz ciemnego poszycia dachowego. Na budynku pojawiły się także podświetlane szyldy z nazwą dworca, oraz napis dworzec kolejowy. Budynek zyskał również nową iluminację nocną podkreślającą jego bryłę.

Centrum obsługi podróżnych pełni nowocześnie zaaranżowany hol dworca, będący jednocześnie poczekalnią. W sąsiedztwie holu położonego w centralnej części budynku zlokalizowano również toalety. We wschodniej przybudówce dworca mieści się punkt pocztowy, natomiast w zachodniej świetlica wiejska o powierzchni ponad 100 m kw.

PKP S.A. podkreśliły, że przebudowy dworców w Kobylnicy i Pobiedziskach to nie tylko poprawa ich estetyki, wyglądu zewnętrznego oraz nadanie im nowych funkcji ważnych dla społeczności lokalnej, ale inwestycje w dostępność dworców, ekologię i bezpieczeństwo. Przebudowa dworców w Pobiedziskach i Kobylnicy to odpowiednio koszt 6,88 mln złotych brutto i 5,71 mln zł brutto.