Nowy obowiązek podatkowy dla wynajmujących mieszkania

i

Autor: pixabay.com/mastersenaiper

PODATKI

Duże zmiany dla wynajmujących mieszkania! Będzie nowy obowiązek podatkowy

2024-01-18 11:00

Ministerstwo Finansów szykuje prawdziwą rewolucję fakturową. Przyniesie ona spore zmiany także dla wynajmujących nieruchomości! Będą dodatkowe obowiązki podatkowe i obowiązek posiadania numeru NIP. Co jeszcze się zmieni?

Krajowy System e-Faktur. Rewolucja fakturowa Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów przedstawiło już projekt rozporządzenia, którego zapisy oznaczają rewolucję fakturową w Polsce. Od 1 stycznia 2025 r. Krajowy System e-Faktur stanie się obowiązkowy dla podatników zwolnionych z VAT. To także osoby wynajmujące nieruchomości - także prywatnie.

Wynajmujący nieruchomość - podatnik zwolniony z VAT

Wielu właścicieli nieruchomości nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że przy wynajmowaniu mieszkania czy domu są podatnikami zwolnionymi z VAT: w przypadku wynajmu mieszkaniowego jest to zwolnienie przedmiotowe, w przypadku innego wynajmu to zwolnienie podmiotowe dla małego podatnika do 200 tys. zł rocznie. Obecnie taka niewiedza nie niesie ze sobą żadnych zagrożeń czy konsekwencji. Na wynajmującego nie jest bowiem nałożony żaden obowiązek. Nie musi on rozliczać VAT-u, a jeśli najemca prosi o fakturę, wynajmujący wystawi ją nawet bez posiadania NIP.

To się jednak zmieni wraz z wejściem w życie Krajowego Systemu e-Faktur. Wtedy by wystawić fakturę najemcy, konieczne będzie posiadanie numeru NIP. Mało tego! NIP będzie musiał posiadać także najemca.

Eksperci zauważają, że projektowane zmiany nie dotyczą tylko faktur wystawianych w Krajowym Systemie e-Faktur, ale wszystkich faktur - także papierowych i konsumenckich, które będą poza rejestrem. Za brak faktury sprzedawcy będą groziły sankcje karnoskarbowe.

Zmiany dla wynajmujących mieszkania - co wprowadza Krajowy System e-Faktur?

Numer NIP przyda się wynajmującym nieruchomości z jeszcze jednego powodu - by samemu móc otrzymywać faktury w Krajowym Systemie e-Faktur od dostawców mediów (np. prąd, gaz, woda). Dostarczyciele mediów będą bowiem mieli obowiązek wystawiania dokumentów w systemie. Tu rodzi się jednak kolejny problem do rozwiązania. Obecnie gdy dostawca mediów miał wątpliwości, czy nabywca towarów lub usług jest podatnikiem VAT czynnym, zwolnionym czy też kupuje jako konsument, mógł wystawić fakturę. Po wprowadzonych zmianach będzie to już niemożliwe - Krajowy System eFaktur zlikwiduje dowolność. W rejestrze tym będzie można wystawić faktury podatnikom czynnym i zwolnionym z VAT, natomiast takiej możliwości nie będzie w przypadku konsumentów. Tym wystawić trzeba będzie paragon.

Ministerstwo Finansów zaleca, by od stycznia 2025 r. każdy wynajmujący posiadał NIP.

Problem w tym, że dostawcy mediów nie mają możliwości sprawdzenia tego, do której kategorii należy odbiorca ich usług. Nie istnieje żadna baza podatników VAT zwolnionych.

Quiz. Wykształcenie polskich polityków. Czy wiesz jakie studia ukończyli znani polscy politycy?

Pytanie 1 z 20
Jarosław Kaczyński, prezes PiS, jest: