Policja w czasie kontroli kierowców taksówek na aplikacje w Poznaniu

i

Autor: Wielkopolska Policja

Bezpieczeństwo

Czy w poznańskich taksówkach jest bezpiecznie? Oto wyniki badań!

2023-05-15 14:16

Krytyczny opis sytuacji w przewozach pasażerskich w mieście przedstawili szefowie Stowarzyszenia Poznańskich Taksówkarzy, Zrzeszenia Transportu Prywatnego i Poznańskiego Stowarzyszenia Taksówkarzy. Ich zdaniem jest bardzo źle. Jazda taksówką stała się niebezpieczna, bo kierowcami są osoby nie mające do tego kwalifikacji i wymaganych zezwoleń.

Taksówkarze korporacyjni apelują, by weryfikacja kierowcy, chcącego jeździć taksówką po Poznaniu, wiązała się z osobistą wizytą w Wydziale Działalności Gospodarczej. Teraz weryfikacji nie ma, jeśli przedsiębiorca zatrudnia jednego lub więcej kierowców-podwykonawców. Przedsiębiorca może więc złożyć 20 wniosków o wydanie identyfikatorów taksówkarza dla swoich kierowców. Stowarzyszenia uważają, że osobista wizyta kierowcy pozwoli na weryfikację dokumentów, sprawdzenie prawdziwości praw jazdy i badań lekarskich. Dodają, że konieczny jest zakup dla urzędników urządzeń do sprawdzania legalności praw jazdy, bo zdarza się, że są one fałszowane.

Pomysły stowarzyszeń - wszystko dla bezpieczeństwa klientów?

Goście komisji sugerują też zwiększenie możliwości kontrolowania kierowców za pomocą QR kodów. Poznań ma system oznaczania taksówek QR kodami, ich zeskanowanie pozwala na sprawdzenie, czy kierowca ma uprawnienia do wożenia ludzi. Taksówkarze chcą, by dawało to dostęp także do danych przedsiębiorcy, numeru licencji, numeru wpisu z licencji, numeru rejestracyjnego, danych kierowcy, ważności badań psychologicznych i lekarskich. Pozwoliłoby to służbom, np. policji uzyskać pełne dane kierowcy, od razu, w czasie kontroli.

Szefowie korporacji powiedzieli radnym, że po Poznaniu jeździ teraz około 8,8 tys. taksówek, z czego 1 tys. to kierowcy indywidualni. Około 7 tys. to kierowcy wożący pasażerów "na aplikację". Tylko 30 proc. z nich jest oznakowanych jako taksówka. Większość wozi "koguta" w bagażniku lub w ogóle go nie ma. -

Taksówkarze domagają się więcej kontroli kierowców "na aplikację"

Taksówkarze poprosili Komisję Bezpieczeństwa o podjęcie działań, by kontroli przewozów było więcej, szczególnie jeśli chodzi o przewozy "na aplikację". Apelują też o stworzenie systemu przekazywania sobie danych przez wszystkie służby, by w czasie kontroli (lub po niej) każda z nich miała pełną wiedzę o taksówkarzu i wiedziała, jakich formalności nie dopełnił i czy wykonuje pracę legalnie.

Taksówkarze zwrócili uwagę, że część mieszkańców Poznania to seniorzy, którzy nie obsługują aplikacji na smartfony. Przestrzegli, że może zdarzyć się sytuacja, że seniorzy nie będą mogli zamówić taksówki, bo nie będzie możliwości zamówienia jej przez telefon, dzwoniąc pod znany numer. Zwracają uwagę, że to utrudni seniorom dostęp do rodziny, lekarza czy instytucji kultury.

Teraz czas na ruch... rządu!

Urzędnicy odpowiedzieli, że zgadzają się z wnioskami taksówkarzy, ale wiele ich postulatów może być spełnionych dopiero po zmianie ustawodawstwa, a tutaj decyzje należą do rządu i sejmu. Tymczasem ustawa o przewozach pasażerskich utknęła w sejmie. Miasto ma problem z weryfikacją zaświadczeń o niekaralności, które są wymagane do świadczenia przewozów taksówkowych. O ile nie ma problemu z zaświadczeniami z krajów europejskich, to te z krajów bardziej odległych budzą wątpliwości. Te dokumenty są tłumaczone na język polski przez tłumaczy przysięgłych, ale nie weryfikują oni ich prawdziwości.

Problemem jest także opór policji przed przekazywaniem danych ukaranych kierowców do Urzędu Miasta. Policja twierdzi, że wynika to z przepisów o ochronie danych osobowych. Urząd pracuje jednak nad rozwiązaniem tego problemu, którym ma być podpisanie specjalnego porozumienia policja-miasto, dotyczącego przekazywania i ochrony danych. Obecny na posiedzeniu wiceprezydent Jędrzej Solarski, odpowiadając kierowcom, zapewnił, że urząd zakupi urządzenie lub urządzenia do kontrolowania praw jazdy. Nie jest to duży wydatek. Kosztują one około 900 zł.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!