Lekarz

i

Autor: Canva Pro

Służba Zdrowia

Coraz mniej lekarzy jest zadowolonych ze swojej pracy.

2023-09-21 15:55

Papierologia, agresja pacjentów i mobbing ze strony starszych kolegów - to największe bolączki lekarzy. Tak wynika z ankiety, w której wzięło udział pół tysiąca medyków. Wyniki przedstawione na Ogólnopolskiej Konferencji Szpitalnictwa w Poznaniu nie dają wiele powodów do optymizmu

Ponad sto pytań do lekarzy

Pracujący w szpitalach odpowiedzieli na ponad 100 pytań, które miały pomóc wskazać główne bolączki związane z ich zawodem. Najczęściej skarżono się na obowiązki administracyjne:

- 60% czasu tak naprawdę, lekarze spędzają na wypełnianiu dokumentacji medycznej, a duża część lekarzy odpowiedziała, że tylko 25% swojego czasu spędza na bezpośredniej pracy z pacjentem - powiedział Marcin Karolewski wiceprezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.

2/3 lekarzy padło ofiarami agresji pacjentów, część młodych lekarzy skarżyła się na mobbing.

- 90% osób zeznało, że widziało takie akty agresji. Ponad 50%, prawie 70% osób wskazało, że samemu doświadczyło takiej agresji ze strony pacjentów. Przejawia się również mobbing, którego doświadczyli młodzi lekarze od starszych kolegów - dodaje Karolewski.

Alarmujący jest również wskaźnik, według którego ponad 70 procent lekarzy rozważa odejście ze szpitali.​ W tych powiatowych już brakuje personelu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE