Minister nauki Dariusz Wieczorek w Poznaniu. DS Jowita zostaje! Znajdą się pieniądze na remont akademika

i

Autor: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Wydarzenia

Co dalej z akademikiem dla studentów UAM? Kiedy padną konkrety?

2024-04-20 14:14

Władze Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu muszą podjąć decyzję, w jakiej formie w miejscu zamkniętego akademika Jowita w centrum miasta odtworzyć dom studencki. Inwestycja ma kosztować ok. 100 mln zł.

Władze UAM muszą zdecydować, w jakiej formie odtwarzać nieczynny akademik Jowita

Alternatywą dla kosztownego i mniejszego domu studenckiego w centrum Poznania byłby większy i tańszy akademik np. na kampusie Morasko.

Według pierwotnych planów uczelni budynek dawnej Jowity miał zostać sprzedany, środki z tej transakcji miały pójść na budowę nowego domu studenckiego dla 400 osób. Przeciw tym planom w grudniu 2023 r. zaprotestowały m.in. Studencka Inicjatywa Mieszkaniowa i OZZ Inicjatywa Pracownicza. Organizacje te zorganizowały kilkudniową okupację budynku, żądając jego wyremontowania i ponownego uruchomienia. Okupacja zakończyła się po tym, jak do protestujących przyjechał minister nauki Dariusz Wieczorek. Zapowiedział, że resort zapewni uczelni odpowiednie dofinansowanie do remontu budynku i ogłosił: Jowita zostaje.

Rektor poznańskiej uczelni prof. Bogumiła Kaniewska poinformowała PAP, że obecnie nie ma planów powrotu do pierwotnej koncepcji sprzedaży budynku w centrum Poznania i sfinansowania w ten sposób nowego akademika na kampusie. Wyjaśniła, że trwają prace nad planem zagospodarowania przestrzennego okolic Jowity. Rozważany jest remont i rozbudowa obecnego obiektu, względnie zburzenie budynku i postawienie w tym miejscu nowego, według projektu, nawiązującego do dawnej Jowity.

- Mamy deklarację wsparcia centralnego dla tej inwestycji w wysokości 85 proc., całościowa kwota będzie znana po sporządzeniu kosztorysu. Na pewno powstanie akademik w centrum miasta. Sprzedaż Jowity nie wchodzi w tej chwili w grę w związku z tym, że obiecaliśmy coś społeczności – powiedziała PAP prof. Kaniewska.

Dwie inwestycje związane z akademikami przerastają możliwości uczelni

Przyznała, że budowa nowego akademika byłaby efektywniejsza, uczelnia nie jest jednak w stanie udźwignąć finansowo dwóch inwestycji związanych z domami akademickimi. Pod koniec ub. roku UAM otrzymał jednorazowe zwiększenie subwencji o 500 tys. zł z przeznaczeniem na przeprowadzenie procedury konkursu architektonicznego na modernizację i przebudowę DS Jowita. Uczelnia poinformowała PAP, że na razie żadne dalsze środki centralne na inwestycję nie są zagwarantowane.

Według szacunków przedstawionych w marcu 2023 r. koszt modernizacji Jowity wraz z wyposażeniem został oszacowany na 100 mln zł. Koszt wybudowania zakończonego w końcu ub. roku na kampusie Morasko akademika Meteor dla 400 osób wyniósł wraz z wyposażeniem 68,8 mln zł.

Modernizacja DS Jowita musi uwzględnić m.in. konieczność budowy nowego szybu windowego, co jest wymogiem w przypadku wysokich budynków zamieszkania zbiorowego, wyposażanie każdego pokoju w osobny węzeł sanitarny oraz dostosowanie obiektu do wymogów ppoż. UAM podał, że po uwzględnieniu tych wymogów Jowitę będzie mogło zamieszkać 240-260 osób. Pytane, ile będzie kosztowało studenta miejsce w nowej Jowicie, a ile kosztowałoby w nowym akademiku, biuro prasowe uczelni wyjaśniło, że cena za miejsce jest pochodną kosztów utrzymania obiektu.

- Im więcej miejsc w obiekcie, tym cena jednostkowa jest niższa, gdyż koszty stałe rozkładają się na większą liczbę mieszkańców. Koszty utrzymania zmodernizowanego domu studenckiego Jowita będą zbliżone do kosztów utrzymania nowego akademika, z tą jednak różnicą, że podzielą się na 250 a nie 400 mieszkańców – podano.

Z ustaleń PAP wynika, że na Jowitę studenci poczekają dłużej, niż na ewentualny nowy akademik – gdyby to na jego budowę zdecydowałaby się uczelnia.

Przypominamy, że protesty studentów związane z Domem Studenckim "Jowita" trwały bardzo. Poniżej galeria z jedno z protestów.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!