Będzie podwyżka opłat za wodę i ścieki w Poznaniu?! Aquanet złożył wniosek do Wód Polskich!

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Będzie podwyżka opłat za wodę i ścieki w Poznaniu?! Aquanet złożył wniosek do Wód Polskich!

Opłaty

Będzie podwyżka opłat za wodę i ścieki w Poznaniu?! Aquanet złożył wniosek do Wód Polskich!

2023-07-10 15:14

Mieszkańcy Poznania powinni przygotować się na kolejne podwyżki. Aquanet, zgodnie z zapowiedziami złożył w dniu 3 lipca 2023 r. do Wód Polskich wniosek o skrócenie obowiązywania aktualnej taryfy, wnioskując jednocześnie o zatwierdzenie nowej taryfy za wodę i ścieki. Ile niedługo możemy zapłacić za wodę i ścieki? Szczegóły w artykule.

Będzie podwyżka opłat za wodę i ścieki w Poznaniu?!

Wiele na to wskazuje, że mieszkańcy Poznanai będą musieli głębiej sięgnąć do kieszeni. Aquanet poinformował o tym, że 3 lipca 2023 złożył do Wód Polskich wniosek o skrócenie obowiązywania aktualnej taryfy, wnioskując jednocześnie o zatwierdzenie nowej taryfy za wodę i ścieki.

- Aktualnie obowiązująca taryfa została zatwierdzona we wrześniu 2021 roku. Przyjęte wówczas wskaźniki waloryzacji jak i poziom inflacji okazały się mocno niedoszacowane oraz zdezaktualizowały się z przyczyn od Spółki niezależnych, a wynikających z panującej od dłuższego już czasu sytuacji makroekonomicznej i geopolitycznej w regionie - przekazała w komunikacie Zofia Koszutska-Taciak, rzeczniczka Aquanet.

W komunikacie czytamy, że w ostatnim czasie Aquanet odnotował stratę na działalności wodociągowo-kanalizacyjnej. - Tylko w ostatnim okresie obrachunkowym (tj. od 1 kwietnia 2022 do 31 marca 2023) na poziomie: 52,8 mln zł - mówi Koszutska-Taciak.

Ile będą płacić mieszkańcy Poznania za wodę i ścieki?

Nowy wniosek taryfowy uwzględnia ceny dla trzech kolejnych lat obowiązywania taryfy.

- We wniosku zaproponowaliśmy średni poziom podwyżki cen świadczonych usług w okresie 3 lat w wysokości 28 % - wyjaśnia rzeczniczka Aquanetu.

W przypadku gospodarstw domowych w pierwszym roku taryfy byłby to wzrost;

  • 15,2% (w porównaniu z aktualną ceną) za dostarczanie wody;
  • 20,3 % (w porównaniu z aktualną ceną) za odbiór ścieków.

- Taki poziom podwyżki ceny za wodę i ścieki przy miesięcznym średnim zużyciu (ok. 3m3) oznaczałby wzrost o ok. 9,98 zł brutto dla jednego mieszkańca w skali miesiąca - wylicza Koszutska-Taciak.

Dlaczego będzie podwyżka?

Większa opłata za wodę i ścieki spowodowana jest wieloma czynnikami.

- By móc dalej prowadzić naszą działalność w sposób nieprzerwany, zapewniając jak najwyższą jakość usług, ponosimy coraz wyższe koszty, z których wiele jest od nas zupełnie niezależnych. Dla porównania sam koszt energii elektrycznej w stosunku do roku 2021 wzrósł o ponad 143%. Żaden z naszych obiektów, czy to wodociągowy czy kanalizacyjny nie może funkcjonować bez prądu. Do realizacji procesów: pobierania, uzdatniania, dostarczania mieszkańcom do kranów wody (zapewniając przy tym odpowiednie jej ciśnienie), jak również procesów odbierania i oczyszczania zgodnie z wymaganymi normami ścieków, potrzebna jest energia elektryczna. Na sytuację Spółki w oczywisty sposób wpływa także inflacja oraz wzrost oprocentowania kredytów - wyjaśnia rzeczniczka.

Wielka podwyżka w PKP Intercity. Bilety kolejowe znów mocno zdrożeją