Mosty berdychowskie barka

i

Autor: Michał Krasoń

Inwestycje

Barka na budowie Mostów Berdychowskich

2024-04-17 12:47

Specjalna barka pojawiła się na budowie Mostów Berdychowskich, dzięki niej możliwe będzie wykonanie podpór, na których tymczasowo ułożone zostaną przęsła kładki. To jeden z bardziej widowiskowych momentów budowy, ale i jeden z najtrudniejszych.

Rusza kolejny etap prac przy budowie Mostów Berdychowskich, które połączą Stare miasto z Ostrowem Tumskim i kampusem Politechniki. Dzięki specjalnej barce powstanie konstrukcja nad Wartą.

-Należy wykonać podpory tymczasowe. Do tego celu będziemy używali na Warcie barki, na której będzie ustawiony dźwig i tam będą pogrążane rury, które posłużą jako element tymczasowy podparcia i na nich oprzemy konstrukcje-powiedział nam dyrektor kontraktu, Marcin Zaorski.

Prace na wodzie to widowiskowe, ale trudne zadanie.

-Prace śródlądowe są rzadko wykonywane. Sprzęt przypłynął ze Szczecina, są to firmy specjalistyczne, które takie prace wykonują. Dźwig na barce to nie jest element powszechnie spotykany na budowach- dodaje Zaorski.

Mosty Berdychowskie mają zostać oddane do użytku wiosną przyszłego roku. Ich budowa będzie kosztowała 95 milionów złotych.