Zakaz fotografowania

i

Autor: Pixabay

Prawo

Absurdalny nowy przepis. Jeżeli zrobiłeś zdjęcie NBP lub ważnych mostów i dróg – możesz dostać za to karę

Zakaz fotografowania obiektów ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa lub obronności, w tym niektórych mostów, dróg, ale także obiektów Narodowego Banku Polskiego czy Banku Gospodarstwa Krajowego. Jest to nowy przepis w ustawie o obronie Ojczyzny, który podpisał prezydent.

Zrobiłeś zdjęcie? Grozi za to mandat, areszt lub zabranie sprzętu fotograficznego

Nowy przepis. Zakaz fotografowania. W środę 30 sierpnia, prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu karnego, która m.in. wprowadza zakaz fotografowania niektórych obiektów. To przepisy z ustawy z 17 sierpnia br. o zmianie ustawy o obronie Ojczyzny (uchwalonej w ub.r.).

Zakazuje się, bez zezwolenia, fotografowania, filmowania lub utrwalania w inny sposób obrazu lub wizerunku: 1) obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa lub obronności państwa, obiektów resortu obrony narodowej nieuznanych za obiekty szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa, obiektów infrastruktury krytycznej, jeżeli zostały oznaczone znakiem graficznym wyrażającym ten zakaz, zwanym dalej „znakiem zakazu fotografowania”; 2) osób lub ruchomości znajdujących się w obiektach, o których mowa w pkt 1 - jest to fragment art. 616 wspomnianej ustawy, cytuje serwis wirtualnemedia.pl.

Przy obiektach objętych zakazem fotografowania będą ustawanie specjalne znaki

Obiekty, których będzie dotyczył zakaz, mają być oznaczone znakiem zakazu fotografowania w sposób i w miejscach zapewniających widoczność tych znaków dla osób postronnych. Oznaczenia obiektu dokonuje podmiot władający obiektem.

Które obiekty będą "szczególnie chronione"?

Na wykazie Ministerstwa Obrony Narodowej znajdują się m.in.

  • mosty;
  • wiadukty;
  • tunele, które znajdują się w ciągu dróg o znaczeniu obronnym;
  • porty morskie o znaczeniu obronnym;
  • obiekty infrastruktury łączności, w tym obiekty operatorów pocztowych i przedsiębiorców telekomunikacyjnych, przeznaczone do realizacji zadań na rzecz bezpieczeństwa lub obronności państwa;
  • obiekty Narodowego Banku Polskiego oraz Banku Gospodarstwa Krajowego - wylicza serwis wirtualnemieida.pl.

Serwis Prawo.pl doprecyzowuje, że ustawa pozwoli rozszerzyć zakaz także na inne budynki. Mało tego, o zakazie fotografowania zdecyduje „organ właściwy w zakresie ochrony tego obiektu”, ustawiając odpowiedni znak.

Dodajmy, że złamanie zakazu fotografowania będzie traktowane, jak wykroczenie, a za to można zostać ukaranym mandatem, aresztem lub zabraniem sprzętu fotografującego.

Kierowcy ciężarówek ignorują zakaz wyprzedzania