95-latka wyrzuciła przez okno 35 tysięcy złotych. Uwierzyła, że pieniądze są fałszywe

2021-05-13 10:11
Pieniądze
Autor: Arek Olek flickr.com Premie za otwarcie konta osobistego. Kilkaset złotych na dobry początek

W ostatnim czasie kolejny już raz dali o sobie znać oszuści. Policja apeluje! Rozmawiajmy ze swoimi bliskimi o metodach działania oszustów, by ustrzec ich przed ryzykiem stania się ich ofiarą. Jedną z takich ofiar stała się 95-letnia mieszkanka Chodzieży, która uwierzyła oszustom, że jej pieniądze są fałszywe i wyrzuciła je przez okno.

W Chodzieży 95-letnia kobieta dała się oszukać i wyrzuciła przez okno 35 tysięcy złotych. W słuchawce telefonu usłyszała, że listonosz roznoszący emerytury i renty, operuje fałszywymi pieniędzmi. Oszust, wykorzystując fikcyjną historię i łatwowierność kobiety sprawił, że ta wyrzuciła przez okno pieniądze przekonana, że ów policjanci sprawdzą, czy są prawdziwe, czy podrobione, po czym je zwrócą. Kiedy zorientowała się, że prawdopodobnie padła ofiarą oszustów, o wszystkim poinformowała chodzieską policję. To jednak nie jedyny przypadek próby oszustwa w ostatnich dniach.

Sedno Sprawy - Krzysztof Gawkowski

W poniedziałek 10 maja na telefon stacjonarny 74-letniej mieszkanki Budzynia zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta CBA. Aby uwiarygodnić swoją osobę, podał imię i nazwisko oraz wymyślony numer legitymacji policyjnej. Swoją rozmówczynię poinformował o rzekomym podrobieniu przez oszustów jej dowodu osobistego i usiłowaniu zaciągnięcia na nią kredytu. Zapytał także o wysokość zgromadzonych na koncie pieniędzy. Kobieta nie straciła czujności. Powiedziała mężczyźnie, że jest RODO i żadnych danych nie będzie mu przekazywała, po czym się rozłączyła. O zdarzeniu poinformowała chodzieską Policję.

Policja apeluje o rozwagę, czujność i ostrożność. Pamiętajmy, że oszuści wykorzystują różne techniki psychomanipulacji, by wprowadzić w błąd daną osobę. Dlatego nie wolno nikogo obcego wpuszczać do swojego mieszkania, przekazywać pieniędzy, czy przelewać je na jakieś konto, ani też przekazywać osobom obcym swoich loginów i pinów do systemu elektronicznej bankowości, jak i numerów kart kredytowych z numerem CVV. Każdą usłyszaną historię należy zweryfikować, dzwoniąc czy to do bliskich, czy innego podmiotu. Istotne jest to, żeby zrobić to ze swojego telefonu, po rozłączeniu poprzedniej rozmowy. O wszelkich podejrzanych telefonach należy bezzwłocznie informować Policję.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Gwara policyjna. Czy dogadałbyś się z policją? Sprawdź!

Pytanie 1 z 14
"Czekolada" w slangu policyjnym to:
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE