złota polska

Złoto w Polsce - gdzie go szukać i czy to legalne? W których polskich rzekach można je znaleźć? Kopalnie, warsztaty płukania złota, muzea

Gdzie w Polsce jest złoto i gdzie można je znaleźć? Sprawdzamy, gdzie jechać w poszukiwaniu samorodków złota, w których rzekach można je znaleźć i przede wszystkim czy poszukiwanie złota jest w Polsce legalne. Jakie atrakcje związane ze złotem można znaleźć w Polsce? Warsztaty poszukiwania złota, muzea, kopalnie - jest w czym wybierać!

Spis treści

  1. W których polskich rzekach szukać złota?
  2. Czy poszukiwanie złota w Polsce jest legalne?
  3. Atrakcje związane ze złotem w Polsce

A może weekend śladami złota w Polsce? Według rządowych szacunków na terenie kraju mamy go wciąż całkiem sporo - pod ziemią ma się kryć nawet 400 ton! Tutaj dowiecie się, gdzie go szukać, czy potrzebne jest na to pozwolenie oraz jakie atrakcje związane ze złotem można odwiedzić w kraju. Chcecie się nauczyć płukać złoto albo zwiedzić nieczynną kopalnię? Jedźcie na Dolny Śląsk, który bogaty jest w wiele skarbów - nie tylko złota.

W których polskich rzekach szukać złota?

Złoto w Polsce można wciąż znaleźć w rzekach na Dolnym Śląsku, np. w Kaczawie, która jest rzeką złotonośną. W leżącej nad nią Wielisławce mieściła się kiedyś kopalnia złota, dziś przyjeżdżają tu poszukiwacze samorodków. Obecnie okolicę odwiedza się głównie ze względu na Organy Wielisławskie i Szlak Wygasłych Wulkanów. Niewielu wie jednak, że wydobywano tu również ten cenny kruszec.

Można próbować szczęścia również w tych rzekach:

  • Bóbr Wielki,
  • Bóbr Mały,
  • Kwisa.

Miasta historycznie związane z poszukiwaniem złota to m.in. Legnica, Złotoryja, Lwówek Śląski, Szklarska Poręba, Przesieka, Karpacz i Mikołajowice.

Zobacz też: Tajemnicze bulgoczące źródełka w Polsce - co mają wspólnego z wulkanami? Gdzie je znaleźć? Czym są?

Czy poszukiwanie złota w Polsce jest legalne?

Poszukiwanie jest legalne, jednak na wydobycie trzeba mieć odpowiednią koncesję - wydobycie reguluje Ustawa o Prawie Geologicznym i Górniczym, znaleziska należą do Skarbu Państwa jako tzw. własność górnicza. Jeśli jednak poszukujecie wypłukanych samorodków w rzekach, możecie to robić bez pozwolenia. Chyba że w trakcie poszukiwań weszliście na teren prywatny - w takim wypadku konieczna jest zgoda właściciela gruntu na płukanie złota.

W świetle prawa (Ustawa o rzeczach znalezionych) surowe metale znalezione w rzece podlegają podziałowi między znalazcę a właściciela gruntu - w tym celu należy swój "łup" zanieść staroście, który opisze znalezisko i zajmie się podziałem.

Atrakcje związane ze złotem w Polsce

  • Warsztaty płukania złota w Młynie Wielisław - znalezione złoto można zabrać ze sobą,
  • Muzeum złota w Złotoryi (bilet ulgowy: 7 zł, normalny: 10 zł)
  • Kopalnia Złota w Złotoryi - nieczynna sztolnia kopalni Aurelia (bilet ulgowy: 7 zł, normalny: 10 zł),
  • Kopalnia Złota w Złotym Stoku (bilet ulgowy: 38 zł, normalny: 46 zł),

Zobacz też: Wulkany w Polsce - gdzie je znaleźć i czy któreś są czynne? Który jest największy? Mapa

Jak dobrze znasz stolice świata? QUIZ ze stolic wszystkich kontynentów

Pytanie 1 z 11
Co jest stolicą Libii?
Listen on Spreaker.
Złoto pod legnicką wsią
Listen on Spreaker.