Olimpiada 2024

Wycieczka do Paryża w czasie Igrzysk Olimpijskich 2024. Najważniejsze informacje i koszty podróży?

2024-06-12 11:57

Gwiazdy NBA, mistrzowie tenisa, królowa sportu lekkoatletyka i mnóstwo innych dyscyplin na najwyższym poziomie, a wszystko w jednej z najpiękniejszych europejskich stolic. Kibicom nie zabraknie argumentów, by w okresie 26 lipca – 11 sierpnia wybrać się na Igrzyska Olimpijskie do Paryża. Podpowiadamy, jak dostać się na sportowe areny oraz ile mogą kosztować podróż, hotele i życie na miejscu.

Bilety na Igrzyska Olimpijskie 2024

Organizatorzy XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu przygotowali blisko 10 mln wejściówek na pojedyncze wydarzenia. W większości zostały one wyprzedane już na kilka miesięcy przed rozpoczęciem zmagań sportowców, mimo że ceny mogły wydawać się zaporowe. Najlepsze miejsca na finałowym meczu koszykarzy kosztowały po 980 euro (ok. 4,2 tys. zł). Równie drogie były finałowe sesje lekkoatletyczne czy pływackie, ale to i tak niewiele przy wejściówkach klasy premium na ceremonię otwarcia. Tutaj najdroższe miejsca wyceniono na 2,7 tys. EUR, czyli 11,7 tys. zł. Oczywiście rywalizację olimpijczyków można też podziwiać, płacąc znacznie mniej. Tańsze bilety na kajakarstwo wyceniono np. na 79 EUR (ok. 342 zł), a najmniej atrakcyjne miejsca na uroczystości zamknięcia na 45 EUR (ok. 195 zł).

W oficjalnym kanale dystrybucji biletów paris24tickets.com można jeszcze polować na miejsca, gdzie z różnych przyczyn zwalniają się rezerwacje. Dostępne są także wejściówki w serwisach nieautoryzowanych przez The International Olympic Committee

- wskazuje Robert Błaszczyk, dyrektor departamentu klienta strategicznego w fintechu Cinkciarz.pl.

SHORT - Nosel wkręca - związek w tajlandii | ESKA

Ceny w Paryżu

Średnie ceny i koszty życia w Paryżu są blisko dwukrotnie wyższe niż w Polsce. Przykłady z marketów: litr mleka w markecie – 1,40 EUR (ok. 6 zł), 12 jaj – 4,7 EUR (ok. 20 zł), 1,5-litrowa butelka wody mineralnej – 0,95 EUR (ok. 4,2 zł), piwo – 2,3 EUR (ok. 10 zł). Za posiłek dla dwóch osób w restauracji średniej klasy zapłacimy ok 70-75 EUR (300-325 zł), zestaw w sieci fastfood kosztuje 12 EUR (ok. 52 zł), kawa w kawiarni – 4,3 EUR (ok. 18,6 zł), a piwo w pubie – 7 EUR (ok. 30 zł).

W trakcie trwania Igrzysk Olimpijskich trzeba się liczyć z podwyższonymi cenami noclegów. Przy weekendowym (obejmującym ceremonię ceremonią imprezy) pobycie dla dwóch osób trudno o oferty poniżej 2 tys. zł, przeważają propozycje dwukrotnie droższe – od 4 tys. zł czyli nieco ponad 900 EUR.

Relatywnie drogi wydaje się także transport. Kilkukilometrowy przejazd taksówką to wydatek rzędu kilkunastu euro, wynajęcie auta na dobę – ok. 30 EUR (130 zł), a bilet na jednorazowy przejazd komunikacją miejską kosztuje 2,15 euro (ok. 9,3 zł)

- wylicza ekspert Cinkciarz.pl.

Z okazji Igrzysk kibice będą mogli skorzystać z Paris 2024 Pass, czyli kart, które umożliwiają nieograniczoną liczbę przejazdów. Do wyboru będą opcje na jedną dobę, dwie, trzy, cztery, pięć, sześć i siedem. Ceny – od 16 do 70 euro (70-300 PLN).

Aplikacja wskaże drogę

Wszystkie obiekty olimpijskie (jest ich 25 – 13 w Paryżu i 12 na peryferiach) organizatorzy połączą systemem środków masowego transportu publicznego, który będzie w stanie przewieźć 500 tys. osób na dobę. Bardzo przydatna w korzystaniu z metra, autobusów i tramwajów powinna okazać się przygotowana specjalnie z okazji Igrzysk i dostępna w sześciu językach (francuskim, angielskim, hiszpańskim, portugalskim, niemieckim i włoskim) aplikacja Transport Public Paris 2024. Będzie ona sugerować najlepsze trasy dla kibiców, informując w czasie rzeczywistym o ew. korkach. Umożliwi również zakup wirtualnych biletów zarówno w urządzeniach z systemami Android, jak i iOS. Na kibiców ma też czekać 400 bezpłatnych autobusów przemieszczających się na potencjalnie najbardziej popularnych trasach.

Uważaj, gdzie wymieniasz walutę

Francja od ponad 20 lat należy do strefy euro, a średni kurs europejskiej waluty utrzymuje się na poziomie ok. 4,30 zł.

Wymieniając złote na euro, warto unikać błędów, które mogą zwiększyć koszty wyjazdu. Kantory stacjonarne, zwłaszcza te na lotniskach czy w centrach miast, często oferują niekorzystne kursy oraz wysokie spready, czyli różnice między ceną zakupu i sprzedaży waluty. Używanie za granicą zwykłej karty debetowej lub kredytowej do płatności bezgotówkowych również naraża na niekontrolowane prowizje, które mogą sięgać nawet kilkunastu zł. O wiele wygodniejszym i korzystniejszym sposobem płacenia w innych krajach wydaje się karta wielowalutowa. Można ją na bieżąco doładowywać, utrzymując wydatki w ryzach, ale też wypłacać nią pieniądze z bankomatów. Gotówka może okazać się przydatna np. w niektórych paryskich barach, restauracjach czy piekarniach, gdzie nie ma możliwości płacenia kartą

- przestrzega Robert Błaszczyk z Cinkciarz.pl.

Wybierający się do Paryża fani sportu, którzy preferują płatności bezgotówkowe, powinni pamiętać, że VISA pozostaje wyłącznym partnerem w zakresie technologii płatniczych i jedyną kartą akceptowaną na Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich do 2032 r.

Budżet na olimpijski weekend lub tydzień

Dwie osoby polecą z Warszawy do Paryża i z powrotem za ok. 1,2-1,5 tys. zł. Na dwa noclegi w trakcie trwania IO, wyżywienie, transport i zakup drobnych olimpijskich pamiątek wydadzą ok. 4-5 tys. zł. Osobną kwestią wydają się bilety na olimpijskie areny, gdzie wydatki mogą się wahać od 100 do 1000 euro (ok. 430-4300 PLN), a jeśli czas pozwoli, to także na zwiedzanie Paryża, choćby wjazd na symboliczną Wieżę Eiffla – ok. 29,4 EUR (127 zł). W sumie można oszacować średni budżet na ok. 6-7 tys. zł. Tygodniowy pobyt z kibicowaniem na Igrzyskach i poznawaniem atrakcji stolicy Francji mógłby się okazać dwukrotnie droższy, sięgając dla dwóch osób ok. 12-14 tys. zł.