Cape Grim, Australia

i

Autor: EAST NEWS Cape Grim na Tasmanii. Tu znajduje się najczystsze powietrze na ziemi

Australia

To tu znajduje sie najczystsze powietrze na Ziemi. Można je kupić w formie sprayu

2024-04-24 15:09

Na północno-zachodnim krańcu australijskiego stanu Tasmania, znajduje się półwysep o nazwie Cape Grim. Pomimo ponurej nazwy jest to region, który przyciąga wielu podróżujących, a powodem jest krystalicznie czyste powietrze.

Jedna z 25 stacji atmosferycznych, znajduje się na szczycie klifu przylądka Cape Grim w Tasmanii. Została ona utworzona w 1976 roku w celu gromadzenia informacji na temat znajdującego się tutaj powietrza i analizowania go pod względem składu. Co więcej, stacja odgrywa również inną rolę - rejestrują ubytek ozonu w stratosferze, a pomiary te określają, jak zmienia się i ewoluuje skład atmosfery. Z analizy danych wynika również, że to tu znajduje się najczystsze powietrze. Zbadano, dlaczego tak się dzieje.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Oto najlepszy kraj do życia dla kobiet. Wygrywa z Islandią i Finlandią

Burger Drwala w wersji FIT. Jak zrobić go w domu? | ESKA XD - Fit vlog #62

Dlaczego powietrzu w Cape Grim jest tak czyste?

Tasmania to najmniejszy i najbardziej zalesiony stan Australii. Tasmańskie góry porośnięte są przez drzewa eukaliptusowe i różnego rodzaju drzewa iglaste. Region ten położony jest w strefie klimatu podzwrotnikowego morskiego, a południową częścią zahacza o strefę klimatu umiarkowanego ciepłego morskiego. Wyspę liczącą prawie 70 tysięcy km kw. powierzchni zamieszkuje niespełna pół miliona mieszkańców.

Jeżeli marzy ci się emigracja klimatyczna, Tasmania to idealne miejsce, gdzie można oddychać czystym powietrzem. Szczególnie krystaliczne podmuchy wiatru, które osiągają prędkość do 180 km/h można znaleźć na odludnym przylądku Cape Grim. Jak to się dzieje? Otóż pojawiający się tu wiatr bez żadnych przeszkód w postaci lądów przemierza ocean i dociera do tutejszych klifów. Badania potwierdzają, że to tu znajduje się najczystsze powietrze na Ziemi. Podobną czystością cieszy się również powietrze w miejscowości Ny-Ålesund na Svalbardzie, a także na Hawajach, w miejscu gdzie znajduje się stacja Manua Loa, na Antarktydzie w miejscu stacji Casey oraz na wyspie Macquarie.

Australijczycy sprzedają powietrze w sprayu

Mieszkańcy Tasmanii doceniają swoje czyste powietrze, a korzystając z okazji, starają się zbijać na nim interes. Miejscowi przedsiębiorcy z tutejszej przefiltrowanej ówcześnie wody deszczowej produkują wódkę, whisky i gin. Trunki osiągają ceny od 70 do 220 dolarów za butelkę. Niektórzy poszli jeszcze dalej i oferują sprzedaż tutejszego powietrza w sprayu, reklamując je hasłem: 100 Fresh Breaths. 100% Fresh Air.