polska jak z bajki

Pałac w Kopicach - historia, zdjęcia. Bajkowa rezydencja Kopciuszka pod Opolem mogła dziś być jak drugi Zamek Moszna

Okolice Opola obfitują w piękne pałace, jednak nie każdy ma tyle szczęścia, co ten w Mosznej. Pałac w Kopicach był kiedyś jednym z najpiękniejszych obiektów na tych terenach, a historia jego właścicielki przypomina znaną bajkę o Kopciuszku. Chociaż ta historia skończyła się dobrze, sam budynek wciąż jeszcze nie doczekał happy endu.

Spis treści

  1. Pałac w Kopicach - historia budynku
  2. Jak Pałac Schaffgotschów uległ zniszczeniu?
  3. Kopciuszek czyli Joanna Gryczik von Schomberg-Godulla. Kim byli właściciele pałacu w Kopicach?
  4. Pałac w Kopicach - zwiedzanie

Przepięknych pałaców na Opolszczyźnie nie brakuje. Najsłynniejszym jest dziś ten przemianowany na zamek, stojący w Mosznej, porównywany do charakterystycznego zamku z czołówki Disneya. Niewiele brakowało, by w odległości ledwie 40 kilometrów, turystów z całej Polski cieszyła kolejna bajkowa budowla - Pałac w Kopicach.

Choć stoi do dziś, jest jedynie cieniem pałacu uznawanego niegdyś za jeden z najpiękniejszych na całym Śląsku. Skrywa historię niczym z Kopciuszka i choć przedwojenni właściciele dostali swoje szczęśliwe zakończenie, malowniczo położony pałac jest dziś ruiną, o której wiedzą tylko nieliczni.

Pałac w Kopicach - historia budynku

Pierwsze wzmianki o majątku w Kopicach pochodzą z XIII wieku. Przechodził z rąk do rąk, aż końcem XVIII wieku stojący tu budynek przebudowano na klasycystyczną rezydencję według projektu Hansa Rudolpha. W 1859 roku właścicielami zostali Joanna Gryczik von Schomberg-Godulla i Hans Ulrich von Schaffgotsch, majętne i szczęśliwe małżeństwo o historii godnej disneyowskiej bajki o miłości.

W 1864 roku ostatecznie przebudowali pałac - tym razem zgodnie z planem wrocławskiego architekta, Karla Lüdecke. Rozległymi ogrodami i parkiem zajął się królewski ogrodnik, Wilhelm Hampel. Tak, zaledwie 40 kilometrów od Opola, powstał jeden z najpiękniejszych budynków w okolicy.

Pałac w Kopicach. Od bajki o Kopciuszku do ruiny

i

Autor: Krajowy Urząd Dokumentacji Fotograficznej - Górny Śląsk / Narodowe Archiwum Cyfrowe, lata 1920-1940, sygnatura 3/8/0/100/93/6

Jak Pałac Schaffgotschów uległ zniszczeniu?

Zniszczenia wcale nie powstały w trakcie II Wojny Światowej. Ród Schaffgotschów zamieszkiwał budynek aż do 1945 roku. Po wojnie odbywały się tu kolonie dla dzieci. W 1958 roku nieznani sprawcy podpalili pałac. Częściowo spalony obiekt był przez następne lata grabiony i niszczony. Przechodził w ręce kolejnych właścicieli - najpierw państwowych, później prywatnych. Mimo nadziei i wielkich obietnic na przywrócenie świetności Pałacowi Schaffgotschów, żaden z inwestorów nie poprawił kondycji rezydencji.

W 2022 roku majątek kupił Joachim Wiesiollek, właściciel pałacu w Żyrowej, z doświadczeniem w renowacji obiektów tego typu.

Kopciuszek czyli Joanna Gryczik von Schomberg-Godulla. Kim byli właściciele pałacu w Kopicach?

Na scenę wchodzi Karol Godula. Inteligentny doradca finansowy Karola Franciszka von Ballestrema raz po raz mnoży majątek swojego pracodawcy, samemu również się bogacąc. W przeszłości straszliwie okaleczony przez mściwych kłusowników, przez 40 lat poświęcał się pracy, nie myśląc o zakładaniu rodziny. 

Jest rok 1846, gdy do drzwi jego służącej puka matka 4-letniej Joanny Gryczik i prosi o przyjęcie jej w opiekę. Godula zgadza się, a niezrażoną jego bliznami dziewczynkę traktuje jak własne dziecko, dbając jednocześnie o jej odpowiednią edukację. Ledwie dwa lata później Godula umiera. Dzień przed śmiercią przepisuje cały swój majątek - 6 milionów marek - przybranej córce.

Nowy opiekun Joanny, Maximilian Scheffler, nie ma łatwego zadania - wieść o potężnym majątku szybko się roznosi. Musi chronić dziecko przed licznymi próbami zabójstwa. Tak lądują we Wrocławiu. Tam w końcu Scheffler przedstawia Joannę Hansowi Ulrichowi Schaffgotschowi, 11 lat starszemu arystokracie noszącemu jedno z najbardziej znaczących nazwisk na Dolnym Śląsku. Wszystko mogło pójść nie tak, a jednak para zakochuje się w sobie ze wzajemnością.

Na drodze do szczęścia staje brak szlacheckiego tytułu Joanny Gryczik. Z pomocą przychodzi sam Król Fryderyk Wilhelm IV - młoda milionerka otrzymuje herb oraz nowe nazwisko, Gryczik von Schomberg-Godulla, a para może wreszcie wziąć ślub - i żyli długo i szczęśliwie.

Obecnie spoczywają w mauzoleum przy kościele w Kopicach.

Pałac w Kopicach. Od bajki o Kopciuszku do ruiny

i

Autor: Krajowy Urząd Dokumentacji Fotograficznej - Górny Śląsk / Narodowe Archiwum Cyfrowe, lata 1918-1944, sygnatura 3/8/0/100/93/3

Pałac w Kopicach - zwiedzanie

Stan pałacu oraz parku nie pozwala na zwiedzanie - obiekt grozi zawaleniem i może zagrażać życiu. Zwiedzanie jest możliwe jedynie raz do roku, podczas Kopickich Spotkań Pałacowych.

Jak dobrze znasz stolice świata? QUIZ ze stolic wszystkich kontynentów

Pytanie 1 z 11
Co jest stolicą Libii?
Listen on Spreaker.