Galerie sztuki w Warszawie

i

Autor: Unsplash

SZTUKA

5 warszawskich galerii, które warto znać i odwiedzać

Galerie sztuki przestały być wreszcie uważane jedynie za enklawę kolekcjonerów. Dzięki licznym wystawom młodych twórców i ciekawym wydarzeniom takie miejsca cieszą się zainteresowaniem coraz szerszej publiczności. Stolica to prawdziwy raj dla miłośników sztuki współczesnej – znajdziemy tu kilkadziesiąt galerii o różnych profilach. Oto 6 adresów, które warto odwiedzić w poszukiwaniu artystycznych wrażeń.

LETO, Dzielna 5

Galeria znajduje się w samym sercu klimatycznego Muranowa. Istnieje od 2007 r., a jej założycielką jest Marta Kołakowska. Instytucja reprezentuje artystów, których twórczość kształtowała się po 1989 r. Są wśród nich tacy twórcy, jak np.: Angelika Markul, Marta Nadolle, Alex Urban, Aleksandra Waliszewska, Wojciech Ireneusz Sobczyk, Radek Szlaga czy Xawery Wolski, którego prace można obecnie oglądać we wnętrzach galerii.

Leto to jedna z najważniejszych galerii w Polsce. Uczestniczy w prestiżowych targach, bierze też udział w wielu warszawskich wydarzeniach, m.in. Warsaw Gallery Weekend czy Hotel Warszawa Art Fair. Warto być na bieżąco z ofertę artystyczną tego miejsca.

HOS, Dzielna 5

Pod tym samym adresem mieści się nieco młodsza stażem galeria z równie ciekawym i zróżnicowanym zapleczem artystycznym. HOS to artystyczna inicjatywa Fundacji Sztuk Dwie, prowadzonej przez Agnieszkę Szymczak. Galeria istnieje od 2019 roku i na przestrzeni ostatnich lat prezentowała sztukę takich artystów, jak np. Norbert Delman, Konrad Żukowski, Krzysztof Gil, Ryszard Grzyb, Aleksandra Liput, Roma Hałat oraz Andrzej Szewczyk. Oferta artystyczna jest bardzo zróżnicowana – HOS stawia zarówno na młodych twórców, jak i przypomina sylwetki legendarnych artystów. Instytucja bierze udział w targach, organizuje też wystawy w ramach corocznego programu WGW.

Raster, Wspólna 63

Jeżeli mielibyśmy wymienić jedną galerię, którą wyróżnia prestiż, międzynarodowy zasięg i silna reprezentacja najbardziej cenionych artystów, to bez wahania odpowiedź brzmi: Raster. Miejsce jest projektem artystycznym Łukasza Gor­czycy i Michała Kaczyńskiego. Miejsce powstało w 2001 r. Właściciele od początku mieli wobec niego ambitne plany i konsekwentnie realizują je z wielkimi sukcesami. Raster to takie nazwiska, jak np.: Olaf Brzeski, Edward Dwurnik, Sławomir Elsner, Aneta Grzeszykowska, Karolina Jabłońska, Zbigniew Libera, Dominika Olszowy, Zofia Rydet oraz Wilhelm Sasnal. Raster uczestniczy w WGW od samego początku, podobnie jak w polskich i międzynarodowych targach. Dodatkowym atutem jest klimatyczna przestrzeń z wielkimi oknami, dzięki którym galerię zalewa piękne, naturalne światło. Adres obowiązkowy.

Monopol, Marszałkowska 34/50/666

Galeria znajduje się w samym sercu Warszawy i działa od 2014 r. Przez ten czas mogliśmy oglądać w jej wnętrzu bardzo ciekawe i zróżnicowane wystawy – od reprezentantów młodego pokolenia, aż po doświadczonych twórców z bogatym dorobkiem. Na przestrzeni ostatnich miesięcy Monopol zaprezentował prace takich artystów, jak np. Leon Tarasewicz, Bartłomiej Hajduk, Tomasz Mróz, Teofil Ociepka, Kōji Kamoji, Basia Bańda czy Andrzej Partum. Monopol także jest galerią o zasięgu międzynarodowym. Galeria bierze udział w targach i wielu prestiżowych wydarzeniach.

Piktogram, Górskiego 4

Ta niewielka, bardzo klimatyczna przestrzeń ma długą historię. Początkowo była organizacją non-profit, jednak z czasem przekształciła się w galerię prezentującą polską i zagraniczną sztukę współczesną. Wśród reprezentowanych artystów są m.in. Nils Alix-Tabeling, Florian Auer, Paul Czerlitzki, Zuza Golińska, Agata Ingarden, Dorota Jurczak oraz Jan Eustachy Wolski. Wystawy są zróżnicowane i bardzo interesujące. Piktogram należy do grona prestiżowych galerii reprezentowanych na międzynarodowej scenie artystycznej. Od 2011 r. uczestniczy w Warsaw Gallery Weekend. Warto zaglądać.

To zobaczycie w Muzeum Historii Polski. Zwiedzamy największe muzeum w Polsce przed otwarciem