Ponad 60% rodziców chce zaszczepić dzieci przeciw COVID-19! To zakończy epidemię?

2021-08-31 11:15
Chore dzieci w przedszkolu
Autor: Getty images

60,8 proc. rodziców dzieci w wieku szkolnym zaszczepiło je lub chce je zaszczepić przeciw COVID-19, a 86,9 proc. opowiada się za powrotem do nauki stacjonarnej. 54 proc. uważa, że szkoły są dobrze przygotowane na powrót uczniów – wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.

W badaniu zrealizowanym w połowie sierpnia rodzice dzieci w wieku szkolnym pytani byli o zbliżający się nowy rok szkolny i obawy z tym związane. Musieli odpowiedzieć, czy zgadzają się z trzema stwierdzeniami.

Pierwsze ze stwierdzeń brzmiało: "Zaszczepiłem/am / planuję zaszczepić swoje dziecko przeciw COVID-19". 60,8 proc. badanych rodziców odpowiedziało, że się z nim zgadza, w tym 43,4 proc. że zdecydowanie się zgadza. Nie zgadza się z tym stwierdzeniem 30,5 proc., w tym zdecydowanie nie zgadza się 28,1 proc.

Drugie ze stwierdzeń brzmiało: "Od września szkoły powinny wrócić do nauki stacjonarnej". 86,9 proc. badanych odpowiedziało, że się z nim zgadza, w tym 74,6 proc., że zdecydowania się zgadza. Nie zgadza się z tym stwierdzeniem 6,1 proc., w tym zdecydowanie nie zgadza się 1,3 proc.

Trzecie ze stwierdzeń brzmiało: "Szkoły są dobrze przygotowane do ponownego przyjęcia uczniów i zapewnienia im bezpieczeństwa (tj. wdrożono odpowiednie procedury)". 54 proc. badanych odpowiedziało, że się z nim zgadza, w tym 29,2 proc., że zdecydowania się zgadza. Nie zgadza się z tym stwierdzeniem 18,8 proc., w tym zdecydowanie nie zgadza się 5,1 proc.

Rodzice pytani byli także, jakie są ich największe obawy związane z powrotem dziecka do szkoły do nauki w trybie stacjonarnym. Badani mogli maksymalnie wskazać trzy odpowiedzi.

68 proc. podało, że obawia się kolejnej fali koronawirusa i związanego z nią powrotu do nauki zdalnej, 63 proc. wskazało, że w przypadku nauki zdalnej obawia się zbyt wielu godzin spędzonych przed komputerem i w internecie, 56 proc., że obawia się pogorszenia kondycji psychicznej dziecka w razie kolejnych restrykcji i nauki zdalnej, 36 proc., że obawia się zarażenia się przez dziecko koronawirusem SARS-CoV-2, 13 proc., że obawia się nieprzestrzegania w szkole reżimu sanitarnego.

6 proc. odpowiedziało, że boi się nieszczęśliwego wypadku w szkole lub poza nią, 2 proc., że boi się samodzielnego powrotu dziecka ze szkoły do domu. 6 proc. badanych przyznało, że nie ma żadnych obaw, a jeden procent, że nie ma zdania. Jeden procent rodziców wskazało na odpowiedź "inne".

W badaniu było też pytanie do rodziców, jakie działania profilaktyczne podejmują, aby zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci. Badani mogli wskazać maksymalnie trzy odpowiedzi.

63 proc. odpowiedziało, że pilnuje, aby dziecko przestrzegało podstawowych zasad higieny (tj. mycia rąk, noszenia maseczki, zasłaniania ust podczas kichania/kaszlu), 58 proc. podało, że rozmawia z dzieckiem o zagrożeniach, z którymi może się zetknąć.

36 proc. odpowiedziało, że dba o higienę cyfrową dziecka (by nie spędzało za dużo czasu w internecie), 34 proc. podało, że pilnuje, aby dziecko podczas aktywności korzystało z ochraniaczy/kasku, 32 proc., że wykupuje ubezpieczenie NNW (od następstw niebezpiecznych wypadków), 29 proc., że uczy dziecko zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, 20 proc., że dba, aby dziecko zawsze było pod opieką osoby dorosłej.

5 proc. badanych przyznało, że nie podejmuje żadnych działań. 4 proc. wskazało odpowiedź "inne".

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Nationale-Nederlanden przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych 13-14 sierpnia 2021 r. W ramach badania ilościowego przeprowadzono wywiady przy użyciu techniki CATI, na grupie dorosłych Polaków mąjących dzieci w wieku szkolnym, liczącej 292 osoby.

Tak Joanna Senyszyn odpoczywa od wielkiej polityki
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE