NAJDROŻSZE MIASTO ŚWIATA w 2021 roku - wyniki rankingu są już znane!

2021-12-01 8:28
Tel Awiw
Autor: pixabay.com Tel Awiw

Tel Awiw wyparł Paryż i Singapur jako najdroższe miasta na świecie, wynika z corocznego badania The Economist, które wskazuje, że problemy z łańcuchem dostaw spowodowały wzrost cen w wielu miastach. Więcej na ten temat w artykule

Tel Awiw awansował z 5. miejsca

„Tel Awiw, który w zeszłym roku zajął 5. miejsce, po raz pierwszy staje się najdroższym miastem na świecie” – konkluduje The Economist publikację wyników badania w swoim środowym wydaniu. Ta pozycja odzwierciedla „siłę izraelskiej waluty, szekla, w stosunku do dolara, ponieważ indeks bierze pod uwagę ceny w Nowym Jorku jako podstawę porównania” – dodaje. „Po podzieleniu pierwszego miejsca z Zurychem i Hongkongiem w 2020 r. Paryż spada na drugą pozycję, którą w tym nowym wydaniu rankigu zajmuje z Singapurem”- to kolejny wniosek z analiz. Zmierzony wzrost cen jest najszybszy od pięciu lat i wynosi 3,5 proc.„Problemy z łańcuchem dostaw przyczyniły się do wzrostu cen, a covid-19 i ograniczenia społeczne nadal obciążają produkcję i handel na całym świecie”, zauważa The Economist.

Wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy. Tak wygląda Fabryka Norblina

Damaszek najtańszy

Damaszek pozostaje najtańszym miastem na świecie ze względu na walutę, która kruszy się w stosunku do dolara, a w konsekwencji ceny w dolarach spadają, zaś wojna domowa nadal dziesiątkuje lokalną gospodarkę. Stolica Syrii cierpi z powodu bardzo wysokiej inflacji, podobnie jak Caracas, Buenos Aires i Teheran, który odnotował największy wzrost w rankingu, z 79. na 29. miejsce, sankcje USA prowadzące do niedoborów i wzrostu cen.

Najtańsze miasta Świata

„Ogólnie na szczycie rankingu dominują miasta europejskie i rozwinięte miasta azjatyckie, podczas gdy miasta północnoamerykańskie i chińskie utrzymują stosunkowo umiarkowane ceny” – czytamy w badaniu. Najtańsze miasta - w dolarach - znajdują się głównie na Bliskim Wschodzie, w Afryce lub uboższych częściach Azji.

Koszty transportu wpływają na wynik

Koszty transportu wzrosły w ślad za cenami benzyny, zauważają analitycy, ale tytoń i rozrywka również odnotowały gwałtowny wzrost cen. „W nadchodzącym roku spodziewamy się, że koszty utrzymania wzrosną jeszcze bardziej w wielu miastach, ponieważ płace w kilku sektorach wzrosną” – zauważa Upasana Dutt, autorka badania.„Oczekujemy jednak, że banki centralne ostrożnie podniosą kluczowe stopy procentowe, aby ograniczyć inflację. Wzrost cen powinien zatem zacząć się zmniejszać” – dodaje.

„Global Cost of Living Index” opublikowany przez The Economist Intelligence Unit (EIU) ocenia 173 miasta na podstawie cen w oparciu o koszyk ponad 200 produktów i usług.

Źródło: PAP