Policja

i

Autor: Pixabay

To był plan prawie idealny

2022-10-18 15:07

Trzech nieletnich, którzy najpierw oddalili się z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego postanowiło wspólnie przejechać się autem. Jeden z nich podstępem wykorzystał zamieszczone w Internecie ogłoszenie i ukradł samochód. Nie nacieszyli się podróżą jednak zbyt długo. O ich dalszym losie zadecyduje Sąd Rodzinny i Nieletnich.

Historia rozpoczęła się, kiedy to w godzinach popołudniowych trzech wychowanków w wieku od 15-17 lat postanowiło uciec z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Łobżenicy. Tego samego dnia wieczorem jeden z nieletnich wpadł na pomysł wspólnej przejażdżki samochodem.

16-letni mieszkaniec powiatu drawskiego szybko znalazł w Internecie lokalne ogłoszenie sprzedaży samochodu. Umówił się ze sprzedającą na jego obejrzenie na jednej ze stacji paliw w gminie Łobżenica. Podczas spotkania, kiedy pojazd był uruchomiony nieletni wykorzystał chwilę nieuwagi i odjechał z miejsca. Sprzedająca próbowała skontaktować się telefonicznie z nieletnim, ale bezskutecznie.

Powiedział nam st. sierż. Wojciech Zeszot z Pilskiej jednostki.

O całej sytuacji został powiadomiony oficer dyżurny pilskiej jednostki, który niezwłocznie zadysponował policyjne patrole w rejon zdarzenia. Ponadto na głównych drogach wyjazdowych z powiatu pilskiego zostały utworzone posterunki kontrolno-blokadowe. Kilkadziesiąt minut później, na Drodze Krajowej nr 10 w pobliżu miejscowości Nowa Łubianka funkcjonariusze Posterunku Policji w Szydłowie zauważyli skradziony pojazd. Po zatrzymaniu, z wnętrza pojazdu wybiegło trzech nieletnich, którzy rozbiegli się w różnych kierunkach. Policjanci rozpoczęli pieszy pościg, w którym zatrzymali jednego z nich.

Na miejsce zostały niezwłocznie skierowane kolejne patrole, które rozpoczęły poszukiwania pozostałych dwóch osób. O północy na pobliskiej stacji paliw został zatrzymany kolejny nieletni, który, jak się okazało, był odpowiedzialny za kradzież pojazdu. Ostatni z nich próbował się oddalić z miejsca chcąc złapać „stopa” przy drodze. Nie spodziewał się jednak, że w pojeździe, który się zatrzymał byli policjanci pionu kryminalnego. Nieletni również został zatrzymany.

Mówi sierż. Wojciech Zeszot.

Prowadzone postępowanie przez policjantów Zespołu ds. Prewencji Kryminalnej, Patologii i Nieletnich wyjaśniło, że zarówno pomysłodawcą jak i sprawcą kradzieży był 16-latek. Jego dwaj koledzy czekali kilkadziesiąt metrów dalej, aż nieletni zdobędzie samochód i będą mogli wspólnie pojechać na przejażdżkę. Wszyscy nieletni zostali doprowadzeni do ośrodka. Sprawca odpowie przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich nie tylko za ucieczkę z ośrodka, ale przede wszystkim kradzież samochodu. Pozostała dwójka poniesie konsekwencje związane z samodzielnym oddaleniem się z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE