Tajemnicze plamy na Gwdzie! Czy pilska rzeka jest skażona?

2023-01-11 10:31
zdjęcie ilustracyjne
Autor: pixabay.com

W Płytnicy (woj. wielkopolskie) na powierzchni wody widoczne były oleiste plamy. Ich pochodzenie jest nieznane. Czy substancja znajdująca się w wodzie stanowi zagrożenie dla środowiska? Głos w sprawie zabrała Sandra Wawrzyniak, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu.

Nad wyjaśnieniem, co znajdowało się w rzece pracuje już Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Na razie nie wiadomo co mogło być przyczyną zanieczyszczenia.

- Otrzymaliśmy zgłoszenie 9 stycznia o zanieczyszczeniu rzeki Gwda. Inspektorzy WIOŚ udali się na miejsce i dokonali oględzin miejsca. Potwierdziliśmy zanieczyszczenie na powierzchni wody. Jedyne co mogliśmy w tym momencie zrobić, to pobrać próby wody do badań - powiedziała nam Sandra Wawrzyniak, rzeczniczka prasowa poznańskiego WIOŚ.

Wyniki pobranych próbek poznamy najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu.

- Na tym etapie nie możemy jeszcze określić czy zanieczyszczenie pojawiło się w sposób naturalny czy celowo doszło do zrzutu odpadu. Pamiętajmy że rożnego rodzaju osady na powierzchni wody mogą pojawić się w sposób naturalny - dodaje Wawrzyniak.

Kiedy uda się uzyskać wyniki badań, inspektorzy WIOŚ będą mogli ustalić, czy substancja pojawiła się w sposób naturalny, czy celowo ktoś zanieczyścił wodę. Do tematu będziemy wracać.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE