Przybywa antyszczepionkowców w powiecie ostrzeszowskim! Sanepid bije na alarm

2020-02-06 10:57
szczepienie
Autor: pixabay.com

W Polsce najszybciej w Europie przybywa antyszczepionkowców - wynika z raportu Komisji Europejskiej. Nieszczepionych dzieci jest też coraz więcej w powiecie ostrzeszowskim. Miejscowy sanepid w 2019 roku zanotował 75 przypadków uchyleń rodziców od wykonania tego obowiązku. Rok wcześniej było ich 70. Osoby, które nie stawiają się na badanie otrzymują wezwania ponaglające. Czy wrócą groźne, zakaźne choroby ?

Lekarze alarmują, notowanych jest coraz więcej przypadków zachorowań na odrę i ospę. W Polsce na koniec 2019 roku liczba odmów szczepień osiągnęła ponad 46 tys. Poziom tzw. wyszczepialności spadł do poziomu 93% w przypadku odry. Według zaleceń WHO bezpieczeństwo jest przy pułapie 95 proc. zaszczepionych, więc istnieje duże ryzyko rozprzestrzeniania się choroby. Z antyszczepionkowcami walczy również sanepid w Ostrzeszowie. Osoby uchylające się od obowiązku szczepień dzieci dostają ponaglenia. To złamanie prawa, bo w ten sposób odmawia się wykonania obowiązku ustawowego.

- Jeżeli spadek liczby zaszczepionych w populacji będzie się pogłębiał dojdzie do chorób, które były skutecznie do tej pory zwalczane. Szczepienie jest skutecznym sposobem w walce z niebezpiecznymi, często śmiertelnymi chorobami zakaźnymi. Należy spojrzeć w przeszłość jakie korzyści przyniosły nam do tej pory szczepienia.

mówi epidemiolog z Ostrzeszowa Beata Janiak.

Szczepienia ochronne realizowane są w powiecie ostrzeszowskim w 12 punktach szczepień w placówkach lekarzy rodzinnych oraz na Oddziale Pediatryczno-Noworodkowym w Ostrzeszowskim Centrum Zdrowia. 

Ostrzeszowski sanepid w 2019 rok zanotował także 4 przypadki niepożądanych odczynów poszczepiennych. Przebiegły jednak łagodnie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE