Powiat ostrzeszowski bez wścieklizny

2022-11-23 8:15
wścieklizna
Autor: pixabay.pl

Na ten moment statystki są dobre. Jednak nie może to uśpić czujności odpowiednich służb. A te cały czas monitorują sytuację. Od wielu lat w powiecie ostrzeszowskim, nie wykryto ani jednego przypadku zakażenia wirusem wścieklizny wśród zwierząt wrażliwych, takich jak np. lis. Nie inaczej jest także w tym roku.

To już nie nowość, a tendencja stała.

Od wielu lat na terenie powiatu ostrzeszowskiego nie wykryto żadnego przypadku wścieklizny wśród zwierząt wrażliwych. Nie inaczej jest także w tym roku. Choć ostatnio, zaczęły napływać niepokojące informacje o takich ogniskach w innych regionach Polski.

Dlatego też jak na razie, na terenie powiatu - o ile ta tendencja się nie zmieni - służby weterynaryjne nie przewidują zrzucania szczepień ochronnych.

Jeżeli chodzi o wściekliznę na terenie powiatu ostrzeszowskiego nie jest to obecnie problemem. W przeciwieństwie do innych miejsc w Polsce. Natomiast u nas, od wielu lat przeprowadzane badania dzikich zwierząt dają wyniki ujemne. By wznowiono zrzucanie szczepień ochronnych, przede wszystkim musiałoby nastąpić zwiększenie zachorowalności u zwierząt wrażliwych na wściekliznę, takich jak np. lis - mówi Powiatowy Lekarz Weterynarii, Krzysztof Lamek. 

Należy jednak pamiętać o OBOWIĄZKOWYM szczepieniu ochronnym psów powyżej 3. miesiąca życia. 

Podczas naszych kontroli staramy się popularyzować ideę i informować hodowców, że szczepienia ochronne przeciwko wściekliźnie wśród psów - to ustawowy obowiązek. Zachęcamy również, gdy np. ktoś ma kota - to żeby też tego kota zaszczepił. Dla zwiększenia bezpieczeństwa - dodaje Krzysztof Lamek. 

Za niedostosowanie się do ustawowego obowiązku szczepień ochronnych psów - grozi mandat karny.

Dzikie, egzotyczne zwierzęta. Rozpoznacie je, co o nich wiecie? [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Jak się nazywa słynny prowadzący/narrator programów przyrodniczych produkcji BBC, który od lat 50. XX w. przybliża nam życie dzikich zwierząt?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE