Potrzebna krew! Stany magazynowe w RCKiK w Kaliszu są na bardzo niskim poziomie

2022-05-25 11:32
Potrzebna krew! Stany magazynowe w RCKiK w Kaliszu są na bardzo niskim poziomie
Autor: maraj Oddawanie krwi

Krew pilnie potrzebna. Stany magazynowe w kaliskim krwiodawstwie są na bardzo niskim poziomie. A ten cenny lek jest cały czas potrzebny.

Jeszcze kilka tygodni temu stany magazynowe krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu były pełne. Dziś są na bardzo niskim poziomie. W ostatnim czasie zmniejszyła się liczba osób oddających krew.

Obserwujemy, że liczba dawców, którzy się do nas zgłaszają jest mniejsza. Ta liczba dawców była stosunkowo duża w okolicach kwietnia. Natomiast w tej chwili zgłasza się dziennie o kilkadziesiąt osób mniej, niż to było w minionych miesiącach. Taka sytuacja negatywnie odbija się na stanach magazynowych.

Mówi Małgorzata Tarnawska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu.

Krew pełna może być przechowywana do 42 dni.

Jeśli chodzi o grupy ARH+ i BRH+, to na ten moment mamy wystarczającą ilość. Natomiast stany pozostałych grup są bardzo niskie. Nie wspominając już o grupach Rh ujemnych, gdzie rzeczywiście liczba składników, którą mamy obecnie na stanie jest bardzo niska i niebezpiecznie niska.

Dodaje Małgorzata Tarnawska.

Warto też pamiętać, że krew może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet. Przerwa między kolejnymi donacjami nie może być krótsza niż 8 tygodni. Tym cennym lekiem mogą się podzielić osoby między 18 a 65 rokiem życia, które są zdrowe i ważą co najmniej 50 kg. Krew można oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu oraz w  oddziałach terenowych w Ostrowie, Ostrzeszowie, Koninie, Krotoszynie.

Potrzebna krew! Stany magazynowe w RCKiK w Kaliszu są na bardzo niskim poziomie
Autor: screenshot/krwiodawstwo.kalisz.pl Stany magazynowe krwi na dzień 25.05.2022r.

QUIZ wiedzy o zdrowiu: Czy potrafisz samodzielnie zdiagnozować chorobę?

Pytanie 1 z 8
Chronicznie bolą cię mięśnie. To oznacza, że cierpisz na:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE