Nowe budki lęgowe dla ptaków? Samorząd powiatu ostrzeszowskiego obiecał ich zakup

2020-02-04 13:41 ksz
budki
Autor: zs1ostrzeszow.pl Praktyki szkolne w ZS1 w Ostrzeszowie

Od dwóch lat starostwo powiatu ostrzeszowskiego finansuje zakup domków lęgowych dla najmniejszych ptaków. Na drzewach ostrzeszowskich lasów wisi ich już setka, a ma być jeszcze więcej. Inicjator tego przedsięwzięcia radny powiatowy Jerzy Mucha w sprawie kupna kolejnych domków złożył interpelacje podczas ostatniej sesji. W ten sposób pomaga się nie tylko ptakom, ale również uczniom Zespołu Szkół numer 1 w Ostrzeszowie, którzy budki konstruują.

Najlepszym terminem na zawieszenie budek jest przełom zimy i wiosny. Wtedy bowiem ptaki szykują się do rozrodu. Teraz jest więc dobry czas na sfinansowanie tego zadania i zlecenie wykonania domków fachowcom. Poprosił o to radny Jerzy Mucha, któremu zawsze na sercu leży los zwierząt

- Zwracam się z prośbą do pana starosty o kontynuacje zakupu budek lęgowych dla ptaków w roku 2020. Myślę, że pan starosta pójdzie jak co roku z tą inicjatywą i takie budki zostaną w ilości 50 sztuk zakupione.

- mówi radny Mucha. Jak powiedział starosta ostrzeszowski Lech Janicki środków z powiatowego budżetu na ten cel powinno wystarczyć.

Domki co roku wykonują technolodzy drewna z Zespołu Szkół numer 1 w Ostrzeszowie. Konstruowane są one z zachowaniem wymiarów według wzoru prof. Sokołowskiego. To pomoc i dla ptaków i dla uczniów, którzy dzięki zadaniu mogą szlifować swoje stolarskie umiejętności. W budkach lęgowych schronienie znajdą sikorki, sosnówki, modraszki, mazurki czy wróble.