Niebezpieczne pożary sadzy w kominie. Strażacy interweniowali już kilkanaście razy

2020-02-04 11:55
kominiarz
Autor: pixabay.com

Groźna dla zdrowia, może wywołać pożar albo doprowadzić do rozsadzenia komina. Mowa o często bagatelizowanym niebezpieczeństwie jakim jest zapalenie się sadz w kominie. Ostrzeszowscy strażacy przestrzegają - należy dbać o przewody kominowe i nie spalać w piecach śmieci. Od początku sezonu grzewczego, czyli od października ubiegłego roku do dziś takich pożarów na ternie powiatu ostrzeszowskiego było prawie 20.

Pożary sadzy w kominie to w sezonie grzewczym zmora strażaków. Stanowią one 20% wszystkich wyjazdów funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Ostrzeszowie. By uniknąć niebezpieczeństwa należy regularnie o czystość komina dbać.

Należy wykonywać obowiązkowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnych. W przypadku budynków mieszkalnych pamiętajmy, że przynajmniej taki przegląd przewodu kominowego powinien odbywać się raz w roku

mówi rzecznik prasowy ostrzeszowskiej jednostki Radosław Gatkowski.

Za pożarami sadzy stoi często spalanie śmieci, dodaje strażak

- Nie należy spalać resztek śmieci czy odpadów komunalnych, które powinny być oddane na wysypisko. Jako materiały złożone pod względem chemicznym nie ulegają one pełnemu spalaniu i na wewnętrznych ściankach komina pozostawiają po sobie sadze, która zagraża naszemu bezpieczeństwu.

Co robić kiedy sadze się zapalą? Przede wszystkim odciąć dopływ powietrza z dołu i - tu często popełniany błąd, nie wlewać do palącego komina wody. Po takim zdarzeniu trzeba skontaktować się z kominiarzem aby wyczyścił przewody.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE