Jest apelacja. Na wokandę wraca sprawa pijanego instruktora, który spowodował tragiczny wypadek w Kaliszu

2022-07-06 5:40
Jest apelacja. Na wokandę wraca sprawa pijanego instruktora, który spowodował tragiczny wypadek w Kaliszu
Autor: BŹ

W najbliższy piątek, 8 lipca w Sądzie Okręgowym w Kaliszu odbędzie się rozprawa apelacyjna od wyroku Mateusza J., instruktora nauki jazdy, który w ubiegłym roku na ul. Piłsudskiego w Kaliszu, kierując pod wpływem alkoholu i narkotyków spowodował wypadek, w którym zginął 14-letni chłopiec.

Prokurator wnosi o zmianę zaskarżonego wyroku i wymierzę kary łącznej 13 lat pozbawienia wolności, podanie wyroku do publicznej wiadomości, zarzuca rażącą niewspółmierność kary i niezastosowanie przepisu o podaniu wyroku do publicznej wiadomości.

Obrońca oskarżonego wnosi o uchylenie zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy sądowi I instancji do ponownego rozpoznania, ewentualnie zmianę wyroku poprzez orzeczenie łącznej kary 4 lat pozbawienia wolności i orzeczenie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 10 lat, zarzuca błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia, mających wpływ na treść orzeczenia, zarzuca swobodną ocenę zeznań, wniósł o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z opinii biegłych sądowych z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie z zakresu techniki samochodowej, ruchu drogowego, rekonstrukcji wypadków, medycyny sadowej, lekarza psychiatry celem wydania kompleksowej opinii.

Pełnomocnik oskarżycieli posiłkowych wnosi o zmianę wyroku i wymierzenie oskarżonemu łącznej kary 14 lat pozbawienia wolności, zarzuca obrazę przepisów postępowania, które miały wpływ na treść rozstrzygnięcia, a które doprowadziły do naruszenia dyrektywy wymiaru kary (stopień winy, społeczna szkodliwość czynu, rodzaj i rozmiar przestępstwa, sposób życia oskarżonego przed popełnieniem przestępstwa i jego zachowanie po popełnieniu przestępstwa, całokształt okoliczności jego popełnienia).

Przypomnijmy, do tragicznego w skutkach wypadku doszło 1 stycznia 2021 roku na ul. Piłsudskiego w Kaliszu. BMW uderzyło w volkswagena golfa, którym podróżowała czteroosobowa rodzina z powiatu ostrowskiego, w tym dwoje nastolatków. W wyniku poniesionych obrażeń zginął 14-latek. A jego rodzina trafiła do szpitala. Biegli stwierdzili, że w kierowca BMW pędził z prędkością 163 km/h w terenie zabudowanym. Badania wykazały, że kierujący BMW 42-latek był pod wpływem alkoholu i narkotyków.

W grudniu 2021 roku przed Sądem Okręgowym zapadł wyrok. Mateusz J., został skazany na 10 lat i 8 miesięcy więzienia. Otrzymał również dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Sąd zasądził również kwotę 35 tysięcy złotych tytułem nawiązki dla rodziców i brata zmarłego 14-latka.

Rozprawa apelacyjna odbędzie się 8 lipca o godzinie 09.00.

Pierwsza pomoc - czy wiesz, jak jej udzielić?

Pytanie 1 z 10
Wypadek samochodowy
wypadek samochodowy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE