rzemiosło

i

Autor: Muzeum Regionalne im. Władysława Golusa

Jak zmieniły się te zawody na przestrzeni lat? Wpadnijcie do muzeum w Ostrzeszowie - i się o tym przekonajcie!

2023-03-13 9:18

Na szczęście wszystko poszło zgodnie z planem, więc żadnych opóźnień nie będzie, a remont w ostrzeszowskim muzeum chyli się ku końcowi. Dlatego już w najbliższą niedzielę odbędzie się wernisaż najnowszej wystawy czasowej pn. OSTRZESZOWSKIE RZEMIOSŁO. Zobaczycie na niej m.in. to, jak przeróżne zawody zmieniały się na przestrzeni lat.

Czym zajmuje się fryzjer, szewc albo krawiec?

Niby wie to każdy, ale nie każdy już wie, jak na przestrzeni lat zmieniały się te zawody.

Teraz będziemy mieli okazję się tego dowiedzieć. Muzeum w Ostrzeszowie zaprasza na najnowszą wystawę czasową pn. ,,Ostrzeszowskie rzemiosło'', którą zobaczyć będziemy mogli w odświeżonych wnętrzach.

Po ponad pięciu latach pomieszczenia wystaw czasowych na parterze ostrzeszowskiego ratusza są odświeżane, troszeczkę zmieniona kolorystyka i samo to, że pachnie świeżą farbą. Myślę, że wpłynie to nie tylko na nasze samopoczucie, ale i na estetykę wystaw. Teraz chcemy pokazać ostrzeszowskie rzemiosło. Nie będzie to przekrojowe rzemiosło, tak jak robiliśmy to kilkanaście lat temu, kiedy ostrzeszowskie cechy świętowały jubileusz 50 - lecia. Pokażemy niektóre zawody - te, które całkiem zniknęły z naszego krajobrazu i te, które bardzo się zmieniły - mówi dyrektor muzeum, Mirosława Rzepecka. 

muzeum

i

Autor: JL
muzeum

i

Autor: JL
muzeum

i

Autor: JL

Na ekspozycji znajdą się ,,prawdziwe perełki''. Wśród nich m.in. piec kaflowy. 

Z takich ciekawostek, które mogę zdradzić - w muzeum będziemy mieli piec kaflowy. Nie będzie to jednak taki, jakie kiedyś funkcjonowały w ratuszu. Ten będzie dużo piękniejszy, bardziej ozdobny. W tej materii współpracuje z nami Fabryka Ceramiki Budowlanej. Będą pokazane stare kafle, które kiedyś były produkowane w kaflarni Nira na ostrzeszowskim Borku - dodaje Mirosława Rzepecka. 

Na ekspozycji znajdziecie także narzędzia, którymi w pracy posługiwał się m.in. zegarmistrz, fryzjer oraz garncarz. 

Jednym z ciekawszych eksponatów z pewnością będzie krzesełko fryzjerskie, na którym niegdyś strzyżono najmłodszych. 

muzeum

i

Autor: JL

Wernisaż wystawy już w najbliższą niedzielę o godz. 15:00.

QUIZ: Zapomniane zawody z PRLu i dawnej Polski

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego - mówi się o karierze "od pucybuta do milionera"... tylko kim był pucybut?