Coraz więcej mieszkańców czyta książki. Ostrzeszowska książnica podsumowuje 2022 rok

2023-01-16 12:43
biblioteka
Autor: pixabay.pl

Czytanie książek staje się coraz popularniejsze - zarówno wśród tych młodszych, jak i tych trochę starszych. Tak przynajmniej jest w ostrzeszowskiej bibliotece. Tylko w ubiegłym roku przybyło aż 150 nowych czytelników. Wzrosła także liczba wypożyczonych do domu książek - i to o prawie 3700, w stosunku do roku 2021. A cały księgozbiór nieustannie się powiększa.

Coraz więcej ostrzeszowian - coraz częściej czyta książki.

Ubiegły rok był rekordowy zarówno pod względem liczby odwiedzających, jak i wypożyczonych pozycji.

To cieszy, bo wracamy do stanu sprzed pandemii - mówi Dorota Owczarczak, dyrektor ostrzeszowskiej książnicy.

To naprawdę dobra wiadomość, tym bardziej teraz - gdy większość z nas zamiast książki, do ręki woli wziąć telefon. A powodów, by rozpocząć swoją czytelniczą przygodę jest naprawdę sporo.

Rozwijanie kreatywności, wyobraźni, empatii i wrażliwości oraz poszerzenie słownictwa - to tylko kilka z nich.

Z radością stwierdziłyśmy, że przybyło nam czytelników. I to prawie 150 osób. Przez cały 2022 rok odnotowałyśmy 2314 osób, które były naszymi aktywnymi czytelnikami. Natomiast jeśli chodzi o wypożyczenia do domu, było to 42 800 wypożyczeń, prawie o 3700 więcej, niż w roku 2021. Ten fakt bardzo cieszy, gdyż oznacza to, że wracamy do stanu sprzed pandemii, że czytelnicy do nas wracają, zaczynają wychodzić z domu, a nasza działalność cieszy się powodzeniem i popularnością. Dodatkowo w ubiegłym roku zakupiłyśmy 1987 woluminów, a 719 książek zostało nam podarowanych. W ubiegłym roku nasz księgozbiór powiększył się o 2806 książek - dodaje Dorota Owczarczak.  

Obecnie księgozbiór ostrzeszowskiej książnicy - wraz z dwoma filiami - liczy 67 971 egzemplarzy. 

W ubiegłym roku zorganizowano także 12 spotkań autorskich w oddziale dla dorosłych oraz 7 - w oddziale dla dzieci. Do Ostrzeszowa przyjechali m.in. Ałbena Grabowska, czy Marek Kamiński. Najchętniej ostrzeszowianie przychodzą na spotkania z podróżnikami - najliczniejsze jak do tej pory było spotkanie z Przemkiem Kossakowskim,

Z tych zorganizowanych przez nas spotkań, które należy wymienić to przede wszystkim, najbardziej liczne, jak do tej pory - spotkanie z Przemkiem Kossakowskim, dziennikarzem, podróżnikiem, felietonistą. Na to spotkanie przybyło ponad 230 osób. Rzeczywiście, niektórzy nie mieli nawet gdzie usiąść. Ale ta liczba naprawdę cieszy, bo oznacza to, że kolejne osoby do nas przybywają jako użytkownicy, nawet nie czytelnicy, ale właśnie użytkownicy i dostrzegają naszą działalność. Dużą popularnością, tak w ogóle, cieszą się spotkania z podróżnikami. Dlatego ich zorganizowałyśmy aż 6 w ubiegłym roku - zaznacza Dorota Owczarczak. 

Tylko w ubiegłym roku w przeróżnych warsztatach, zajęciach, czy spotkaniach udział wzięły aż 1892 osoby - w oddziale dla dorosłych, a w oddziale dla dzieci - 2864 osoby.

A co najchętniej czytają ostrzeszowianie?

To zależy od grupy wiekowej.

Najmłodsi najchętniej sięgają po serie przygód swoich ulubionych bohaterów np. z Psiego Patrolu, ci trochę starsi - po komiksy i mangę, dorośli wybierają kryminały, a najstarsza młodzież, po 50. roku życia zaczytuje się w zależności od płci - w książkach historycznych lub ,,literaturze w spódnicy''.

QUIZ. Jakiego nazwiska brakuje w tytule tej książki? 7 na 10 to minimum!

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego. Słynni bracia z powieści Fiodora Dostojewskiego nazywali się:
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE