muzeum

i

Autor: Muzeum Regionalne im. Władysława Golusa

Imiona i nazwiska zamiast numerów. Cenne eksponaty w drodze z Ostrzeszowa do Dachau

2023-03-18 10:00

To będzie szczególna i bardzo symboliczna podróż. Powiększone zdjęcie z 3 maja 1940 roku, na którym widać transport mieszkańców Ostrzeszowa do obozu koncentracyjnego Dachau wraz z biogramami dwóch jeńców - Wacława Foglera oraz Teodora Makieły - trafią do Muzeum Miejsce Pamięci Dachau. To efekt ponad trzyletniej pracy i zbierania wspomnień nieżyjących już bliskich.

To bardzo ważne, by pamięć o tamtych wydarzeniach - i ludziach, którzy ich doświadczyli - przeżyła.

Wszystko rozpoczęło się w 2020 roku, kiedy to w Ostrzeszowie spotkali się bliscy oraz rodziny byłych więźniów obozu koncentracyjnego Dachau.

Spotkanie to zostało zorganizowane przez Poznański Klub Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrzeszowskiej, we współpracy z ostrzeszowskim muzeum i Związkiem Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych RP w Ostrzeszowie - w 80. rocznicę transportu aresztantów z Ostrzeszowa do Dachau. 

Wówczas na to spotkanie przybyło 40 przedstawicieli rodzin byłych więźniów obozu koncentracyjnego Dachau. Jednym z efektów tego spotkania miało być napisanie życiorysów tych więźniów, bowiem Miejsce Pamięci Dachau prowadzi projekt, który od wielu lat przyjmuje życiorysy byłych więźniów tego właśnie obozu. Robią to pod hasłem IMIONA I NAZWISKA, ZAMIAST NUMERÓW - mówi syn jednego z więźniów obozu Dachau, Marek Makieła. 

Efektem tamtego spotkania było napisanie i wysłanie do Miejsca Pamięci Dachau biogramów czterech jeńców.

Niestety, przez zawirowania pandemiczne - projekt został czasowo zawieszony.

W ubiegłym roku do Księgi Pamięci, do której trafić mają także biogramy dwóch ostrzeszowian - wpisywano zaległe życiorysy byłych więźniów - co w okresie pandemii nie było możliwe.

Księga Pamięci to stale powiększający się zbiór biografii byłych więźniów obozu koncentracyjnego Dachau. Autorami tych biogramów są przedstawiciele rodzin byłych więźniów, ale też wolontariusze, którzy zbierają dokumenty, zdjęcia, szukają kontaktu z rodzinami i poszukują informacji z różnych źródeł historycznych i literatury tamtych czasów. Inicjatorzy tej Księgi Pamięci podkreślają, że osoby, które odtwarzają indywidualne historie więźniów Dachau, ratują ich od zapomnienia - dodaje Marek Makieła. 

W tym roku do Księgi Pamięci trafią także biogramy dwóch ostrzeszowian - Teodora Makieły oraz Wacława Foglera, a także powiększona fotografia z muzealnych zbiorów, z 3 maja 1940 roku, na której widać transport mieszkańców Ostrzeszowa do obozu koncentracyjnego Dachau.

Te niezwykle cenne eksponaty do Muzeum Miejsce Pamięci Dachau dostarczy syn jednego z jeńców - Marek Makieła. 

Uroczystość i spotkanie na tę okoliczność odbędzie się 22 marca. W naszym imieniu to właśnie Pan Marek będzie w nim uczestniczył. My ze swojej strony, ze swoich zbiorów na tę okoliczność przekazaliśmy powiększone zdjęcie z 3 maja 1940 roku, pokazujące transport ostrzeszowian do obozu koncentracyjnego Dachau. Autorką tej fotografii jest Pani Maria Golusińska - mówi Mirosława Rzepecka, dyrektor muzeum w Ostrzeszowie. 

Tegoroczne wprowadzenie biogramów do Księgi Pamięci będzie szczególne, bo związane jest z okrągłą - 90. rocznicą założenia obozu koncentracyjnego Dachau.

Co warto dodać, obóz koncentracyjny Dachau to pierwsze tego typu miejsce utworzone w Rzeszy Niemieckiej. Przed wybuchem II wojny światowej hitlerowcy umieszczali w nim społeczników, komunistów i wszelkich opozycjonistów. 

Quiz. II wojna światowa. Sprawdź, co wiesz o największym konflikcie zbrojnym w historii

Pytanie 1 z 10
1 września 1939 roku Niemcy zaatakowały Polskę. Kto był wówczas Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych?