głosowanie

i

Autor: pixabay.pl

Były projekty i głosowanie. Teraz czas na realizację - zadań wybranych w ostrzeszowskim budżecie obywatelskim

2023-02-07 8:21

Ubiegły rok był historyczny dla Ostrzeszowa i jego mieszkańców. Miasto w 2022 roku po raz pierwszy wprowadziło budżet obywatelski. Mieszkańcy zadecydowali - i wybrali. Teraz czas na realizację projektów. Są to to budowa integracyjnego placu zabaw, LEDowe osiedle, remont garażu OSP, Zielone Płuca w parku miejskim, zakup ubrań specjalnych dla druhów - ochotników z OSP oraz Koncert dla młodych - i nie tylko!

Mieszkańcy zadecydowali.

Za nami pierwsza edycja ostrzeszowskiego budżetu obywatelskiego. Zarówno liczba wniosków, jak i oddanych głosów była bardzo wysoka. Na 14 tysięcy mieszkańców zagłosowało ponad 2700.

W kategorii dużych zadań inwestycyjnych zwyciężyły dwa projekty - integracyjny plac zabaw i LEDowe osiedle.

W drugiej kategorii zwycięskie projekty to - remont garażu OSP i Zielone Płuca w parku miejskim.

W ostatniej kategorii pozostałych zadań najwięcej głosów zdobył projekt zakupu ubrań specjalnych dla druhów - ochotników z OSP oraz Koncert dla młodych - i nie tylko!

Teraz nadszedł czas na realizację tych projektów. 

Staramy się realizować wszystkie zadania - możliwie - w jednym czasie. Jeśli chodzi o dwa duże zadania, to w przypadku wymiany oświetlenia na jednym z osiedli, te środki już zostały przekazane do spółki oświetleniowej i ta spółka już pracuje nad dokumentacją, ogłoszeniem przetargu i wyborem wykonawcy. Drugie duże zadanie to był integracyjny plac zabaw. Tu, już zamieściliśmy ogłoszenie w kwestii wykonania projektu tego placu. Jak tylko projekt będzie wykonany, ogłoszony zostanie również przetarg i wybrany wykonawca. W przypadku dwóch zadań związanych ze strażakami - środki w budżecie zabezpieczone są na odpowiednim paragrafie i w porozumieniu z druhami również ten sprzęt, który jest przewidziany, czy prace remontowe będą wykonywane. Wybrane zostało także zdanie polegające na organizacji koncertu dla młodych. Tutaj, prace rozpoczęły się już w ubiegłym roku. Pan dyrektor OCK rozmawiał już z wnioskodawcami, by wybrać najbardziej zadowalających artystów - mówi burmistrz, Patryk Jędrowiak.

Ubiegłoroczna edycja była - jak zaznacza burmistrz - pilotażową. W tym oku inicjatywa obywatelskiego głosowania będzie kontynuowana, jednak z drobnymi zmianami.

Założenia są dokładnie takie same. Podczas ostatniej sesji przyjęliśmy jednak drobne, kosmetyczne zmiany do regulaminu. Ten pierwszy budżet był pilotażowy, który większościowo dział się w okresie wakacyjnym i wrześniowym. Teraz chcemy przyspieszyć składanie wniosków, by mieszkańcy mieli więcej czasu na zastanowienie się i, by było więcej czasu na dopracowanie poszczególnych wniosków i kampanię informacyjną - dodaje Patryk Jędrowiak.

Głosowanie w drugiej edycji ostrzeszowskiego budżetu obywatelskiego - czyli ten ostatni etap, w którym to mieszkańcy decydują, na co zostanie przeznaczona część środków z budżetu miasta - zaplanowano na wrzesień. 

Czy znajdziesz miłość w 2023 roku?

Pytanie 1 z 8
Czy kiedykolwiek byłeś/byłaś już w związku?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE