chrabąszcz

i

Autor: pixabay.com

Będą walczyć z chrabąszczem majowym - to oznacza zakaz wstępu do lasów

2021-04-20 11:01

Nadleśnictwo Syców, sąsiadujące z powiatem ostrzeszowskim, w ostatnich latach odnotowuje wzrost liczebności populacji chrabąszcza majowego. Jego larwy, czyli pędraki podgryzają korzenie roślin. A to prowadzi do ich obumierania. Nadleśnictwo bitwę ze szkodnikiem będzie prowadziło z powietrza. W maju planowany jest oprysk lotniczy. W czasie zabiegów będzie obowiązywał bezwzględny zakaz wstępu do lasów w obrębie Nadleśnictwa Syców.

W ostatnich latach Nadleśnictwo Syców odnotowuje wzrost liczebności populacji chrabąszcza majowego, a co za tym idzie nasilenie szkód wyrządzanych przez larwy tego gatunku, tzw. pędraki. Do największych zniszczeń dochodzi w obrębie leśnym Rychtal, tj. Leśnictwa Smardze, Sadogóra i Darnowiec oraz w obrębie Sycowa – Leśnictwo Dziadowa Kłoda. Kompleksy te od 2017 roku uznawane są za tzw. uporczywe pędraczyska.

W tej sytuacji, w myśl ustawy o lasach, Nadleśnictwo Syców jest zobowiązane do podjęcia odpowiednich działań. Leśnicy zamierzają wykonać zabiegi chemicznego ograniczania liczebności dorosłych owadów chrabąszcza majowego techniką lotniczą na łącznej powierzchni ok. 5600 ha.

Dzięki tym działaniom skutecznie można pomóc naszym drzewom, gdyż środek ten rozrzedza populację i uniemożliwia złożenie przez samice chrząszcza jaj do gleby.

Mówi nadleśniczy Nadleśnictwa Syców Józef Szymański.

W czasie zabiegów będzie obowiązywał bezwzględny zakaz wstępu do lasów w obrębie Nadleśnictwa Syców. Po opryskach nie przewiduje się okresu prewencji. Producent środka ochrony zastrzega jedynie 14-dniowy okres karencji przy zbiorze runa leśnego. O zakazie wstępu do lasu sygnalizować będą tablice ostrzegawcze umieszczone przy drogach dojazdowych. O dokładnej dacie zabiegów agrolotniczych leśnicy poinformują w terminie późniejszym.