15 lat za zabicie przypadkowego przechodnia. Jest drugi wyrok ws. zabójstwa przy kaliskim PKS - ie

2022-09-20 18:05
sala rozpraw
Autor: BŹ

15 lat więzienia dla zabójcy pracownika PKS - u w Kaliszu. Taka jest decyzja Sadu Okręgowego w Kaliszu, który drugi raz zajął się sprawą Adriana Sz., który w styczniu 2017 roku zaatakował nożem przypadkowego przechodnia. Ten nie przeżył.

W pierwszym procesie sąd skazał Adriana Sz. na 25 lat więzienia. Prokurator chciał dożywocia, obrona kary niższej - więc odwołali się od tego wyroku. Sąd Apelacyjny w Łodzi wyrok uchylił i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.

Drugi wyrok jest łagodniejszy dla zabójcy. Z powodu zaburzeń psychicznych oskarżonego.

Co prawda zdaniem biegłych był poczytalny, gdy zabijał, ale zaburzenia miał.

Ostatecznie biegli akcentując niezwykle trudny diagnostycznie przypadek przyjęli, że oskarżony w chwili czynu miał zachowaną zdolność zrozumienia swego działania, ale możliwość pokierowania postępowaniem była ograniczona, lecz nie w stopniu znacznym. To wszystko oraz fakt, że oskarżony nie był wcześniej karany i miał dobrą opinię w miejscu zamieszkania spowodowało, że sąd nie mógł wydać innego wyroku - mówiła sędzia Anna Zawiślak.

Zdaniem sądu kara 25 lat więzienia czy dożywocia jest dla bardzo zdegenerowanych i okrutnych zabójców.

W tym przypadku nie można o takim mówić.

Jak ustalono - Adrian Sz. chwilę przed zabójstwem kupił nóż w galerii handlowej. Jak zeznał - słyszał głosy, które kazały mu zabić.

Dzisiejszy wyrok NIE jest prawomocny.

Skazany po 12 latach będzie mógł się starać o przedterminowe zwolnienie.

W areszcie siedzi już od pięciu. Więc - za siedem - jeśli wyrok się uprawomocni i będzie zgoda sądu - będzie mógł opuścić mury więzienne.

Adrian Sz. musi też zapłacić 150 tysięcy złotych nawiązki dla syna zabitego mężczyzny.

QUIZ o regionalizmach. Co oznaczają te trudne słowa? Wiele z nich Cię zaskoczy

Pytanie 1 z 15
Pyry to:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE