Zakwitł wawrzynek wilczełyko. Idzie wiosna?

2020-02-04 7:16
Wawrzynek Wilczełyko
Autor: Nadleśnictwo Przedborów

Tu można mówić nawet o sensacji przyrodniczej. Co najmniej miesiąc wcześniej niż zwykle zakwitł WAWRZYNEK WILCZEŁYKO. Charakterystyczne fioletowe kwiatki zauważyli m.in. leśnicy w Przytocznicy w powiecie ostrzeszowskim oraz ich koledzy z nadleśnictwa Antonin w powiecie ostrowskim. Roślina jest zwiastunem wiosny, która być może po prostu chce przyjść wcześniej.

Wawrzynek zwykle pojawia się w marcu. To oznaka,że kończy się zima. W tym roku- być może z powodu braku tej zimy i plusowych temperatur-  zakwitł już teraz. To niecodzienne zachowanie.

Wawrzynek wilczełyko jest to krzew. Jest to gatunek chroniony. Charakterystyczne u niego jest to, że na wiosnę pojawiają się fioletowo- różowe kwiaty. I to jest pierwszy dzwonek, że już nadchodzi wiosna. Występuje rzadko, ale zakwita między innymi u nas w rezerwacie.

Mówi Malwina Fikus-Skoczylas, rzecznik nadleśnictwa Antonin.A wawrzynek wilczełyko jest silnie trujący dla ludzi. Ale jest też wielkim smakołykiem dla drozda, rudzika, pliszki, dzwońca , grubodzioba czy jarząbka.
Jak mówią leśnicy-...jest też dość odporny na mróz.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE