polcija

i

Autor: Policja Ostrów Wielkopolski/fb

Ostrów. Biją głównie mężczyźni. Ale i kobiety bywają okrutne. Blisko 600 NIEBIESKICH KART w 2022 roku w powiecie

2023-02-03 12:10

Sprawcami najczęściej są mężczyźni i to oni - najczęściej będąc pod wpływem alkoholu - znęcają się psychicznie i fizycznie nad bliskimi. Prawie 600 niebieskich kart dla ofiar przemocy założyli w ubiegłym roku policjanci w powiecie ostrowskim. To o ponad 150 mniej niż rok wcześniej.

Statystyki policji są bezwzględne.

Przemoc domowa w powiecie ostrowskim wciąż obecna. Choć niebieskich kart, zakładanych zawsze przy interwencji, było 2022 mniej niż rok wcześniej i to o 164. Było ich dokładnie 582.

Najczęściej sprawcą jest mężczyzna, ale w 48 przypadkach przemoc stosowała kobieta.

- Liczba niebieskich kart nie jest jednoznaczna z liczbą ofiar bo karta zakładana jest przy każdej interwencji - mówi szef policji w Ostrowie Piotr Wilkowski.

Trudno jest wytłumaczyć dlaczego w 2022 roku było tych interwencji mniej. Tym bardziej,że w poprzednich latach był wzrost. Na pewno sprzyjała przemocy - jakkolwiek to zabrzmi - pandemia. Ale i nią nie można wszystkiego tłumaczyć. Należy pamiętać, że niebieska karta zakładana jest za każdym razem, kiedy policja jest wzywana. Nawet jeśli to ten sam adres i te same ofiary. Niebieska karta zakładana jest już w momencie, kiedy istnieje podejrzenie przemocy.

W większości przypadków przemocy towarzyszy alkohol.

W wielu przypadkach sprawa kończy się skierowaniem do sądu - przez prokuraturę - aktu oskarżenia. Niestety - w części - ofiary wycofują zeznania - i wobec braku dowodów - sprawca pozostaje bezkarny.

QUIZ czy jesteś typową, wredną zołzą?

Pytanie 1 z 8
Czy często ironizujesz?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE