Ostrów bez koronawirusa! Ale jest pierwsza śmierć w Polsce

2020-03-12 13:42
coronawirus
Autor: BO

Pierwszy przypadek śmiertelny w Polsce. Liczba zarażonych koronawirusem rośnie z godziny na godzinę. W naszym regionie- na ten moment nie ma takich chorych. W szpitalu w Kaliszu jest kilku pacjentów. Ich testy jednak nie potwierdziły obecności niebezpiecznego wirusa. Ale ta sytuacja może się ​w każdej chwili zmienić. Bo wirus wciąż jest mocno obecny w Polsce i na świecie.

W powiecie ostrowskim- nie ma na ten moment nawet jednej osoby z podejrzeniem koronawirusa. Ale są osoby pod nadzorem epidemiologicznym i w kwarantannie- mówi szef Sanepidu w Ostrowie- Andrzej Biliński.

Wydałem 3 decyzje o kwarantannie. Osoby poddane kwarantannie to są te osoby, które ewidentnie miały kontakt z osobą zarażoną. To jest dosyć poważna sprawa, ponieważ są to osoby, które mogą zachorować. Kwarantanna domowa oznacza,że te osoby NIE MOGĄ wychodzić z domu. Muszą ściśle przestrzegać reżimu sanitarnego. Policja każdego dnia sprawdza czy nie jest to łamane.

Mówi Biliński.

Wszystkie samorządy powołały sztaby kryzysowe. Sytuacja cały czas jest monitorowana.
Odwołane są wszystkie imprezy, zamknięte szkoły i przedszkola. Na każdym kroku pojawia się przypomnienie, by ograniczyć lub wykluczyć spotkania w większym gronie. A do uczniów idzie jasny komunikat- to nie są ferie- uczyć się trzeba.

Od dzisiaj- czwartku 12 marca- uczniowie nie chodzą do szkół. Ale jeszcze wczoraj wydaliśmy jasne polecenie- przerwa od szkoły nie jest przerwą od nauki. Mamy internet, mamy szkolny instagram czy facebook. Mamy też dziennik elektroniczny. To wszystko to są narzędzia, które pozwalają na naukę w domu. Nauczyciele też dostali jasne wytyczne, by przygotować uczniom zadnia, a potem sprawdzić ich wykonanie.

Zresztą większość nauczycieli już takie doświadczenia ma. A ci, którzy nie mają- muszą się tego nauczyć.

Mówi Maria Tomalak- dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie.
Takie działania dotyczą wszystkich szkół.
W czasie nieobecności uczniów- szkoły mają być także DEZYNFEKOWANE. Sala po sali. I potem zamknięte, tak by nie stwarzać zagrożenia.

Służby cały czas apelują, by NIE PANIKOWAĆ, ale ODPOWIEDZIALNIE podchodzić do zagrożenia. Na dziś nie ma lekarstwa na koronawirusa. Trzeba dokładnie myć ręce, to pomaga w walce z nim.

3 osoby z kwarantanną domową w powiecie ostrowskim
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE