Nowe Skalmierzyce mają pierwszy mural! Wiemy jak wygląda! [GALERIA]

2020-07-31 12:08

Powstał w dość nietypowym miejscu, ale dzięki temu na pewno każdy go zauważy! Na budynku transformatora, tuż przy Pomniku Lotników powstał mural upamiętniający katastrofę samolotu Halifax, która miała miejsce w nocy z 14 na 15 września 1943 roku. To pierwsze takie malowidło w Nowych Skalmierzycach. Kosztowało około 9 tysięcy złotych.

Jak informuje na swoim profilu na facebooku burmistrz Jerzy Łukasz Walczak - Za projektem stoi Dawid Celek, który łączy pasję do sztuki z pracą w biurze projektowym. Jak sam mówi o swoim dziele "postać pilota ukazuje odwagę i oddanie sprawie całej załogi, jak również ludzki i osobisty wymiar tej tragedii. Samolot jest umieszczony na narożniku budynku, przez co kompozycja zyskuje trójwymiarowy efekt". Wykonawcą muralu jest pracownia Wallart Tomasza Smieszkoła.

Mural jest upamiętnieniem katastrofy samolotu Halifax, która miała miejsce w nocy z 14 na 15 września 1943 roku. Pomnik ku pamięci lotników został postawiony na początku lat 90-tych minionego stulecia. Teraz pojawił się mural, który jest swego rodzaju jego uzupełnieniem i tłem.

 

Jak podają historyczne źródła -  w nocy z 14 na 15 września w 1943 roku samolot Handley Page Halifax JD 154 z polską załogą na pokładzie wystartował z lotniska z Tempsford w Anglii. Miał - w okolicach Ołoboku - zrzucać broń dla żołnierzy AK.  Na pokładzie byli Polacy.

Samolot zahaczył o jeden z piętrowych budynków w Nowych Skalmierzycach i się rozbił. Zginęli nie tylko piloci ale także mieszkańcy domu, w który samolot uderzył.

Dziś o tych wydarzeniach przypomina nie tylko pomnik, ale oddany właśnie mural.

Gmina planuje teraz remont samego pomnika oraz wykonanie oświetlenia. Do tej pory - siłami pracowników zieleni - udało się postawić parkan oraz rozpocząć porządkowanie terenu.

Ruszyła misja na marsa. Łazik ma znaleźć ślady życia

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.