Morderstwo w szybie windy...czyli drzeworyty na wystawie w Galerii PIK

2020-02-21 8:50
Morderstwo w szybie windy
Autor: BO

​Morderstwo w szybie windy... Spokojnie to nie kolejny kryminalny dramat ale WYSTAWA w Galerii PIK w Centrum Kultury w Ostrowie Wielkopolskim. To drzeworyty niemieckiego artysty Steffena Thiemanna. Nawiązujące do stylistyki lat 30. XX wieku prace są ilustracją do zapisków Bertolta Brechta i Waltera Benjamina. Ekspozycja czynna będzie w Ostrowskim Centrum Kultury do 26 marca.

Prawda jest taka, że gdyby nie Steffen Thiemann, odnalezione po latach zapiski Bertolta Brechta i Waltera Benjamina zatytułowane „Morderstwo w szybie windy” , nie ujrzałyby światła dziennego.

Niemiecki artysta stworzył na ich podstawie specyficzny komiks kryminalny, który jednak kryje pewną niespodziankę.

Opowieść ta nie ma końca. Brakuje niejako trzech plansz. Ale to jest efekt zamierzony, ponieważ ten koniec, nigdy na dobrą sprawę nie został spisany. On się może wydarzyć w jakikolwiek sposób. Taki, jaki sam odbiorca sobie zaplanuje.

Mówi Maria Szeląg, dyrektor Centrum Kultury w Ostrowie.

Na „Morderstwo w szybie windy”  składają się wyraziste czarno-białe ilustracje , bogate w detale, które podkreślają atmosferę pierwszej połowy XX wieku.

Ale to nie wszystko. Bo część wystawy jest poświęcona związanemu z Ostrowiem, znakomitemu jazzmanowi Krzysztofowi Komedzie.

Kiedy Steffen Thiemann był jesienią ubiegłego roku w Ostrowie ustalać szczegóły wystawy, zainteresował się postacią Komedy. I to zainteresowanie przerodziło się w kolejne prace, które oglądać możemy w Galerii PIK. To taki ukłon i uśmiech kierowany do naszego miasta.

Dodaje Maria Szeląg.

A prace niemieckiego artysty w Ostrowie oglądać można do 26 marca.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE