Koniec ptasiej grypy w Ostrowie? Kolejne restrykcje wygaszane

2020-02-26 9:13
grypa ptasia
Autor: pixabay

Żółte tablice powoli znikają z Ostrowa. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrowie Wielkopolskim zniósł kolejne "obostrzenia" dotyczące ptasiej grypy. Restrykcje obowiązują jeszcze w Radłowie. W całym powiecie -od początku tego roku- ujawniono 5 ognisk wirusa. Część restrykcji wygaszono na początku lutego. Teraz wygaszane są kolejne.

Nowych ognisk niebezpiecznego dla ptaków wirusa w Ostrowie i powiecie ostrowskim od kilku tygodni nie stwierdzono. Ale - jak mówi Dariusz Hyhs, powiatowy lekarz weterynarii w Ostrowie- warto cały czas przestrzegać bioasekuracji. Wirus przenoszą przede wszystkim dzikie ptaki i trzeba przed nimi swoje stada chronić.

Chodzi przede wszystkim o to by NIE karmić zwierząt na zewnątrz, np. na podwórku, tylko w kurnikach. To samo dotyczy podawania im wody. Nie należy zostawiać pojemników z wodą na zewnątrz, tak by nie dostały się do nich dzikie ptaki. Nie należy też brać wody z otwartych zbiorników.

No i oczywiście należy przestrzegać zasad higieny. Myć ręce, zmieniać obuwie wchodząc do kurników, a także wykładać maty dezynfekcyjne.

Mówi Hyhs.

W powiecie ostrowskim obostrzenia spowodowane wirusem są wygaszane. Ale choroba ptaków wciąż jest obecna. I to w niedalekiej odległości.

Kolejne ognisko ptasiej grypy wykryto w bezpośrednim sąsiedztwie Kalisza, w miejscowości Kociołki w gminie Błaszki. Wirus pojawił się w stadzie liczącym 18 tysięcy kaczek. Podobnie jak we wcześniejszych przypadkach, stado zutylizowano.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE