Koniec ptasiej grypy w Ostrowie? Kolejne restrykcje wygaszane

2020-02-26 9:13 BO
grypa ptasia
Autor: pixabay

Żółte tablice powoli znikają z Ostrowa. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrowie Wielkopolskim zniósł kolejne "obostrzenia" dotyczące ptasiej grypy. Restrykcje obowiązują jeszcze w Radłowie. W całym powiecie -od początku tego roku- ujawniono 5 ognisk wirusa. Część restrykcji wygaszono na początku lutego. Teraz wygaszane są kolejne.

Nowych ognisk niebezpiecznego dla ptaków wirusa w Ostrowie i powiecie ostrowskim od kilku tygodni nie stwierdzono. Ale - jak mówi Dariusz Hyhs, powiatowy lekarz weterynarii w Ostrowie- warto cały czas przestrzegać bioasekuracji. Wirus przenoszą przede wszystkim dzikie ptaki i trzeba przed nimi swoje stada chronić.

Chodzi przede wszystkim o to by NIE karmić zwierząt na zewnątrz, np. na podwórku, tylko w kurnikach. To samo dotyczy podawania im wody. Nie należy zostawiać pojemników z wodą na zewnątrz, tak by nie dostały się do nich dzikie ptaki. Nie należy też brać wody z otwartych zbiorników.

No i oczywiście należy przestrzegać zasad higieny. Myć ręce, zmieniać obuwie wchodząc do kurników, a także wykładać maty dezynfekcyjne.

Mówi Hyhs.

W powiecie ostrowskim obostrzenia spowodowane wirusem są wygaszane. Ale choroba ptaków wciąż jest obecna. I to w niedalekiej odległości.

Kolejne ognisko ptasiej grypy wykryto w bezpośrednim sąsiedztwie Kalisza, w miejscowości Kociołki w gminie Błaszki. Wirus pojawił się w stadzie liczącym 18 tysięcy kaczek. Podobnie jak we wcześniejszych przypadkach, stado zutylizowano.